Share

احمد خاتمی، در خطبه‌های نماز جمعه به اعتراض‌های خیابانی اخیر علیه حجاب اجباری واکنش نشان داده و گفته در هفته‌های اخیر، دو جریان که یکی به گفته او ترویج بدحجابی، شل حجابی و بی‌حجابی است و دوم جریانی که به دنبال تئوریزه کردن یا عادی کردن این مساله است، در جامعه شکل گرفته است.

احمد خاتمی گفته جریانی که به دنبال تئوریزه کردن است، گناهش بدتر از بدحجاب‌ها و بی‌حجاب‌هاست.

احمد خاتمی، درباره معترضان به حجاب اجباری که به دختران خیابان انقلاب مشهور شده‌اند، گفته که این افراد قانون را زیر سوال می‌برند و اگر این جماعت قدرت پیدا کنند، حتی به حجاب اختیاری هم نه می‌گویند.

به گفته امام جمعه موقت تهران همه فقها بدون تردید می‌گویند حجاب از ضروریات دین است و صحبت حجاب اجباری و غیراجباری نیست بلکه صحبت از قانون خداست.

احمد خاتمی گفته که «خانم‌های متدین از این جریان تبعیت نمی‌کنند اما افراد «ساده‌لوح» ممکن است تحت تاثیر قرار بگیرند.

موضوع مواجهه با دختران خیابان انقلاب اکنون به یک چالش برای مقامات قضایی و انتظامی ایران تبدیل شده و به نظر می‌رسد که برخوردها با زنان معترض به حجاب اجباری شدت یابد.

مقامات ایرانی، از جمله دادستان کل ایران و رئیس دادگاه انقلاب تهران، در هفته‌های اخیر، زنان معترض را «فریب خورده و منحرف» خوانده‌اند و آنها را متهم به ارتباط با «دشمنان خارجی» کرده‌اند.

غلامحسین محسنی اژهی، سخنگوی قوه قضاییه ایران، گفته است زنان اعتراضی علیه پوشش حجاب اجباری تحت تاثیر «مواد مخدر» عمل می‌کنند یا از سوی «گروه‌های سازمان یافته» حمایت می‌شوند.

عفو بین‌الملل تاکید کرده که طبق قوانین بین‌المللی، قوانین ایران در زمینه حجاب اجباری، نقض آشکار حقوق کلیدی بشر است.

از دی ماه ۱۳۹۶ بیش از ۳۵ زن معترض به دلیل شرکت در اعتراضات مسالمت آمیز علیه حجاب اجباری، مورد آزار و شکنجه قرار گرفته‌اند و دستگیر شده‌اند.

Share