Share

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه و ژان لوک مارتینز، رئیس موزه لوور پاریس دوشنبه ۵ مارس / ۱۴ اسفند نمایشگاه «موزه لوور در تهران – گنجینه مجموعه‌های ملی فرانسه» را در موزه ملی ایران افتتاح خواهند کرد.

موزه ملی ایران

موزه ملی ایران

نمایشگاه «لوور در تهران» از ۵ مارس (۱۴ اسفند ۱۳۹۶) تا ۸ ژوئن (۱۸ خرداد ۱۳۹۷) در موزه ملی ایران برپا خواهد بود. این  نخستین نمایشگاه آثار تاریخی موزه لوور در ایران است.

در این نمایشگاه بیش از ۵۰ اثر جهانی از بخش‌های مختلف موزه لوور به نمایش گذاشته خواهد شد تا از این طریق مردم ایران با این موزه آشنا شوند. نمایشگاه «لوور در تهران» تاریخچه مجموعه موزه‌های لوور، از زمان تأسیس آن در سال ۱۷۹۳ تا تاریخ معاصر را نشان می‌دهد.

سایت سفارت فرانسه در ایران نوشته است که این نمایشگاه نتیجه یک «همکاری مثال‌زدنی بین موزه لوور و موزه ملی ایران»، و گامی دیگر در چهارچوب قراردادی است که بین موزه لوور و سازمان میراث فرهنگی ایران در سفر ژانویه ۲۰۱۶ حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران به پاریس به امضا رسید.

روز گذشته، پنج‌شنبه یکم مارس / ۱۰ اسفند، فرانسوا سنمو، سفیر فرانسه در ایران و جبرئیل نوکنده، مدیر موزه ملی ایران از مراحل آمادگی نهایی نمایشگاه «لوور در تهران» بازدید کردند.

گشایش نمایشگاه «لوور در تهران» با هفتادمین سالگرد موزه ملی ایران همزمان است. این موزه با درخواست ایرانیان توسط آندره گدار فرانسوی ساخته شده و از مهم‌ترین موزه‌های ایران در زمینه نگهداری، نمایش و پژوهش مجموعه‌های باستان‌شناختی ایران است.

در نمایشگاه «لوور در تهران» آثاری همچون «مجسمه پادیمائس با لوح هروس در دست» اثری از مصر باستان قرن چهارم پیش از میلاد مسیح و یا «مینِرو» (Minerve) اثری از قرن دوم پس از میلاد مسیح، از نمونه‌های برجسته مجسمه‌سازی روم باستان، به نمایش درخواهند آمد.

پوستر نمایشگاه «لوور در تهران»

پوستر نمایشگاه «لوور در تهران»

در همین راستا، همزمان با برگزاری این نمایشگاه در ۲۷ مارس سال جاری (۷ فروردین ۱۳۹۷)، موزه لوور لَنس در شمال فرانسه نمایشگاهی از هنر دوره قاجار با عنوان «امپراطوری گل‌های سرخ» را برپا خواهد کرد که شامل آثاری از هنر ایرانی قرن نوزدهم است.

آثار ایرانی در موزه لوور پاریس در دو بخش نمایش داده می‌شود: بخش آثار باستانی شرقی (مربوط به آثار تاریخی هزاره پنجم قبل از میلاد تا قرن هفتم) و گروه هنر اسلامی (از آغاز اسلام تا قرن نوزدهم).

در بخش قدیمی آثار باستانی، مجموعه‌های باستان شناسی ایران یکی از مهم‌ترین مجموعه‌های کشورهای جهان است که در خارج از ایران نگهداری می‌شود. این آثار در ۱۰ اتاق به ترتیب دوره‌های مختلف نمایش داده می‌شوند.

در بخش هنر اسلامی، آثار ایران در دو سطح، به ترتیب زمانی و جغرافیایی ارائه می‌شوند.

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه که دوشنبه آینده به ایران خواهد آمد در کنار افتتاح نمایشگاه «لوور در تهران» قرار است با مقام‌های سیاسی ایران درباره توافق هسته‌ای، برنامه موشکی ایران و سیاست جمهوری اسلامی در خاورمیانه گفت‌وگو کند.

فرانسه از جمله کشورهای غربی است که ضمن اعلام پایبندی خود به توافق هسته‌ای با ایران، برنامه موشکی و سیاست منطقه‌ای ایران را مورد انتقاد قرار می‌دهد.

بیشتر بخوانید:

لودریان: فرانسه نگران فعالیت موشکی ایران است

Share