Share

وزارت کشور بحرین شنبه سوم مارس اعلام کرد که نیروهای امنیتی این کشور ۱۱۶ عضو یک شبکه مسلح تحت حمایت سپاه پاسداران ایران را دستگیر کرده‌اند. این افراد متهم به طرح‌ریزی عملیات‌هایی برای ترور مقامات دولتی بحرین و نیروهای امنیتی این کشور هستند.

تصویر آرشیوی

وزارت کشور بحرین، همچنین، مدعی کشف مخفی‌گاه‌هایی شده که این شبه‌نظامیان برای ساخت و انبار مواد منفجره از آتها استفاده می‌کردند.

وزارت امور خارجه ایران هنوز واکنشی به اتهام نشان داده است، اما مقامات ایرانی اتهامات و ادعاهای مشابه را در گذشته رد کرده‌اند.

وزارت کشور بحرین در فروردین ۱۳۹۶ نیز با انتشار بیانیه‌ای  اعلام کرده بود که مقامات امنیتی این کشور یک گروه تروریستی را که با سپاه پاسداران در ارتباط است، شناسایی و بازداشت کرده‌اند. خبرگزاری رسمی بحرین با انتشار این بیانه گزارش داده بود که این گروه ظاهراً مسئول انفجار بمب‌گذاری در منامه بودند.

دادستانی بحرین در آبان نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده بودکه ۱۰ نفر در این کشور به اتهام اقدامات تروریستی و ارتباط با سپاه پاسداران،پس از سلب تابعیت، به حبس ابد محکوم شده‌‌اند.

در دی ماه جدال لفظی میان ایران و بحرین، پس از رشته توئیتی از جانب  خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر خارجه بحرین بالا گرفت. او در این توئیت‌ها خواستار اتحاد جهانی علیه تهران در عوض نزاع با آمریکا بر سر بیت‌المقدس (اورشلیم) شده بود.

در واکنش به این اظهارات، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در بیانیه‌ای وزیر خارجه بحرین را چنین خطاب قرار داد: «حقیرتر و کوچک‌تر از آنید تا درباره ایرانِ سرفراز و مظهر تاریخ و تمدنی کهن و پر شکوه اظهارنظر کنید.»


بیشتر بخوانید:

جدل لفظی جدید ایران و بحرین

شواهد «محکم» ارسال اسلحه از ایران به شیعیان بحرین

Share