Share

این مجموعه دربرگیرنده خبرهای اعتراضاتی است که روز شنبه ۱۲ اسفند صورت گرفته‌ یا در این روز خبرهای آنها منتشر شده‌اند. مجموعه ممکن است با اطلاعات جدید بروز شود.

اعتراض بیکاران شوشتر و دزفول – شنبه ۱۲ اسفند

اعتراض‌های گسترده در خوزستان

استان خوزستان در جنوب ایران شاهد چندین اعتراض بود. کارگران شرکت ملی فولاد اهواز یازدهمین روز اعتصاب را از سر گذراندند، مالباختگان موسسات مالی ورشکسته در اهواز به خیابان رفتند، کارگران نیشکر هفت‌تپه بار دیگر دست به اعتصاب زدند، جوانان بیکار در شوشتر و دزفول در برابر شرکت صنعت و کشت کارون دست به تجمع زدند اما درگیری‌ها به تیراندازی و زخمی‌شدن یکی از کارگران انجامید، و کارگران پیمانکاری پتروشیمی‌های بندر ماهشهر برابر فرمانداری تجمع کردند.

◾ کارگران شرکت ملی فولاد اهواز همچنان به اعتراضات خود ادامه می‌دهند

این کارگران در روزهای گذشته با شعارهای «درود بر ستمگر/ مرگ بر کارگر» و «حساب ما خالیه / مرگ بر آمریکا» شیوه اعتراضی مطایبه‌آمیز خاص خود را ابداع کرده اند. یکی از شعارهای شنبه اما «مرگ بر موسوی» علیه «عبدالرضا موسوی»، مدیر منصوب بانک ملی برای فولاد اهواز بود.

کارگران شرکت ملی فولاد اهواز در یازدهمین روز از اعتصاب خود به سر می‌برند. آنها شنبه با تجمع در برابر استانداری خوزستان، خواستار آزادی همکاران بازداشتی‌شان شده‌اند. جمعی از این کارگران همراه با خانواده بازداشت‌شدگان به مقابل زندان مرکزی اهواز رفتند اما با درخواست آنها برای ملاقات با بازداشت‌شدگان مخالفت شد.

به گزارش وب‌سایت «اتحادیه آزاد کارگران»، در راهپیمایی شنبه، کارگران تمامی بخش‌های این کارخانه از ۸:۳۰ صبح به وقت محلی اعتراضات را شروع کردند و با سر دادن شعار در محل شرکت همکاران‌شان را به تجمع فرا خواندند.

دیگر شعارهای این کارگران معترض عبارت بود از: «می‌ایستیم، می‌میریم، حقمونو می‌گیریم»؛ «نیروی انتظامی به هوش باش، ما کارگریم نه اوباش»؛ «ما کارگریم نون میخوایم ، دوا و درمون میخوایم»؛ «دزدان بیرونن، کارگران زندانن» و «کارگر زندانی ،حمایتت می‌کنیم».

تصاویر منتشرشده از حضور خانواده‌های کارگران در این تجمع‌ها خبر می‌دهد.

خانواده‌ کارگران فولاد اهواز به تجمع اعتراضی آنها پیوستند – شنبه ۱۲ اسفند

خواسته‌های این کارگران معترض آزادی همکاران بازداشت‌شده، دریافت دستمزدهای دی و بهمن و واریز حق بیمه‌های آنها به حساب تأمین اجتماعی است.

◾ تیراندازی در اعتراض کارگری شرکت کشت و صنعت کارون در شوشتر

جوانان بیکار دزفول و شوشتر در برابر شرکت کشت و صنعت نیشکر شوشتر، وابسته به کشت و صنعت کارون شنبه دست به اعتراض زدند.

اعتراض بیکاران شوشتر و دزفول – شنبه ۱۲ اسفند

این جوانان از روستای الدیمچه شوشتر و بخش چغامیش دزفول بودند.

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران، جهانگیر ترکستانی، مدیر این شرکت از «تیراندازی» در این تجمع خبر داد و گفت: «در تجمع امروز درب کشت و صنعت کارون پس از برپایی تجمع و آغاز متفرق شدن تجمع کنندگان یک نفر تیراندازی کرده است. در این تیراندازی یکی از کارگران از ناحیه کتف زخمی شده است.»

روح‌الله رحیمی، یکی از نمایندگان این جوانان بیکار به خبرنگار «ایرنا» گفته است که

از سال ۶۰ تاکنون شرکت کشت و صنعت کارون طی قراردادی حدود ۳۰ هزار هکتار از زمین های روستای خیبر بخش چغامیش دزفول تا سردارآباد شوشتر را از مردم منطقه اجاره کرد و در قرارداد منعقده نیز قول بکار گیری جوانان منطقه را داده اما تاکنون به تعهد خود عمل نکرده است.

به گفته او، این شرکت در یک دهه گذشته هیچ کس را استخدام نکرده و تعداد کارگران آن از ۱۷ هزار تن به کمتر از دو هزار تن کاهش یافته است.

◾ اعتراض مجدد در ماهشهر

شنبه شماری از کارگران پیمانکاری پتروشیمی‌های بندر ماهشهر نیز در برابر فرمانداری این شهر دست به تجمع زدند.

اعتراض این کارگران به تبعیض نسبت به کارگران پیمانکاری است. آنها به عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل، عدم پرداخت حق بدی آب و هوا و حق سختی کار و دیگر مزایای مزدی معترضند.

این کارگران در هفته‌های گذشته چندین بار دست به اعتراض زده‌اند.

 ◾ اعتصاب گسترده در نیشکر هفت‌تپه

سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه شنبه ۱۲ اسفند اعلام کرد که کارگران این کارخانه به طور گسترده دست از کار کشیده‌اند.

بنا بر گزارش‌های منتشرشده، کارگران از ۸:۳۰ صبح به وقت محلی اعتصاب‌شان را در محوطه این کارخانه آغاز کرده‌اند.

آنها خواستار دریافت دستمزد عقب‌افتاده دی، و نیز دریافت پاداش و عیدی پایان سال هستند.

کارگران بازنشسته نیشکر هفت‌تپه نیز برای دریافت مطالبات بازنشستگی خود در این اعتراضات شرکت داشتند. گفته می‌شود که درگیری بازنشستگان با کارفرما با دخالت نیروی انتظامی پایان یافته و کارفرما نیز متواری شده است.

اعتراض مالباختگان موسسه‌های مالی ورشکسته در نقاط مختلف ایران

مالباختگان موسسه‌های مالی در نقاط مختلف ایران اعتراضات خود را شنبه ۱۲ اسفند ادامه دادند.

مالباختگان در اهواز با گردآمدن در خیابان شعار می‌دادند: «دولت به این بی‌غیرتی/ هرگز ندید ملتی».

در تهران، معترضان در برابر مجلس تجمع کردند. آنها سرمایه‌های اندوخته‌شان را در موسساتی همچون کاسپین، آرمان، ثامن‌الحجج، البرز و غیره از دست داده اند.

یکی از شعارها این بود: «این خانه ملته/ یا مرکز ذلته»

در لرستان نیز مالباختگان موسسه مالی «آرمان وحدت» تجمع کردند. آنها شعار می‌دادند: «مرگ بر مسئول بی‌لیاقت» و «مرگ بر سیف»؛ اشاره‌ای به ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی که شعار مرگ بر او در بسیاری از تجمع‌های مالباختگان شنیده می‌شود.

  • توضیح: در این گزارش «عبدالرضا موسوی» به اشتباه «میرحسین موسوی» ثبت شده بود که در نسخه ویراسته تصحیح شده است.

در همین زمینه

جنبش مطالباتی و اعتراضی – پرونده روزانه

Share