Share

نبرد عفرین شدت گرفته است. به گفته ناظران جنگ سوریه، حمله هوایی ترکیه به نیروهای شبه‌نظامی وابسته به دمشق ده‌ها کشته به آنها تحمیل کرده است. ارتش ترکیه نیز از به دست گرفتن کنترل یکی از شهرهای استراتژیک منطقه عفرین خبر می‌دهد.

نخستین کاروان شبه‌نظامیان حامی اسد وارد عفرین می‌شوند – تصویر آرشیوی

به گزارش گروه «دیده‌بان حقوق بشر سوریه»، یک گروه ناظر بر جنگ سوریه، جنگنده‌های ترکیه طی ۴۸ ساعت سه بار شبه‌نظامیان حامی بشار اسد، رئیس دولت دمشق را در عفرین هدف قرار دادند. حملات هوایی شدید ترکیه پس از آن رخ داد که جمعه هشت سرباز ارتش این کشور کشته شدند.

شبه‌نظامیان حامی اسد برای پشتیبانی از کردهای شمال سوریه در برابر حمله ترکیه و مخالفان اسد به این منطقه رفتند. آنها در کنار «یگان‌های مدافع خلق» (ی پ گ) با ارتش ترکیه و شبه‌نظامیان «ارتش آزاد سوریه» می‌جنگند.

ترکیه ۲۰ ژانویه عملیات نظامی موسوم به «شاخه زیتون» را برای بیرون‌راندن ی پ گ از عفرین آغاز کرد. ارتش آزاد با پشتیبانی هوایی و زمینی ترکیه پیاده‌نظام اصلی این عملیات را تشکیل می‌دهد.

«نیروهای دموکراتیک سوریه»، ائتلافی از گروه‌های کرد و عرب به رهبری ی پ گ، شنبه سوم مارس / ۱۲ اسفند در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که حملات هوایی ترکیه، «نیروهای مردمی» ارتش سوریه را از ۵ صبح تا ۱۰ صبح به وقت محلی پیوسته هدف گرفتند. این بیانیه شمار کشته‌شدگان را اعلام نکرد.

به گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه، شبه‌نظامیان حامی اسد در شهر کفر جنت هدف قرار گرفتند و دست‌کم ۳۶ تن از آنان کشته شدند. روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» به نقل از یک خبرنگار محلی در کفر جنت آمار کشته‌شدگان را دست‌کم ۴۰ تن ذکر کرده است.

پیشروی ترکیه به سوی عفرین

شنبه بنعلی ییلدریم، نخست‌وزیر ترکیه مدعی شد که نیروهای این کشور کردها را از شهر راجو در منطقه عفرین بیرون رانده‌اند و گفت: «سربازان و نیروهای ویژه و ژاندارمریِ ما همراه با جنگجویان ارتش آزاد گام به گام در حال پیشروی به سوی عفرین هستند. عفرین محاصره‌شده است. ما همه مناطق مرزی نزدیک آن را از لانه‌های ترور پاکسازی کرده‌ایم.»

ترکیه ی پ گ، شاخه نظامی حزب «اتحاد دموکراتیک» کردهای شمال سوریه را شاخه‌ای از حزب «کارگران کردستان» (پ ک ک) می‌داند و آن را «تروریست» می‌شمارد. اگرچه پ ک ک در فهرست تروریستی آمریکا و اتحادیه اروپا است، اما ی پ گ، متحد ائتلاف بین‌الملل به رهبری آمریکا در سوریه، از سوی کشورهای دیگر «تروریست» محسوب نمی‌شود.

ارتش ترکیه همزمان در اطلاعیه‌ای ادعا کرد که هفت شهرک منطقه عفرین از جمله راجو را در کنترل خود گرفته است.

راجو در ۲۵ کیلومتری شمال غرب شهر عفرین است و شهری استراتژیک محسوب می‌شود.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید که ۷۰ درصد شهر راجو در اختیار نیروهای ترکیه و ارتش آزاد است.

نیروهای دموکراتیک سوریه نیز درباره درگیری‌ها در این شهر مدعی شده‌اند که شماری از نیروهای ترک و سوری مخالف به شهر وارد شده‌اند اما درگیری‌ها داخل آن ادامه دارد. این نیروها در بیانیه‌ای از هدف‌قراردادن یک بالگرد نظامی و سه خودرو زره‌پوش ارتش ترکیه خبر داده‌اند.


در همین زمینه

ترکیه نسبت به «عواقب سنگین» حضور نیروهای حامی اسد در عفرین هشدار داد

ترکیه «نیروی نظامی ویژه» به عفرین می‌فرستد

Share