ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

وزیر خارجه فرانسه: احتمال تحریم ایران در صورت عدم مذاکره بر سر برنامه موشکی

ژان‌ـ‌ایو لودریان در حالی امشب به تهران سفر می‌کند که مقام‌های ایرانی پیش‌تر هرگونه مذاکره بر سر برنامه موشکی یا دیگر برنامه‌های دفاعی با فرانسه را رد کرده اند.

ژان‌ـ‌ایو ‌لودریان، وزیر خارجه فرانسه در آستانه سفر به تهران هشدار داد که اگر مقام‌های ایرانی مذاکره بر سر برنامه موشکی را نپذیرند، احتمال اعمال تحریم‌های جدید علیه این کشور وجود دارد.

بزرگ‌ کنید
توان موشکی مورد ادعای ایران - برای بزرگتر شدن تصویر روی آن کلیک کنید

ژان‌ـ‌ایو لودریان یکشنبه چهارم مارس / ۱۳ اسفند در گفت‌و‌گو با روزنامه فرانسوی «ژورنال دو دیمانش» این چنین به تهران هشدار داد:

ایران برنامه‌ تولید و توسعه موشک‌های بالستیکی را پی گرفته که می‌توانند به برد هزاران کیلومتری برسند و ناقض قطع‌نامه‌های شورای امنیت سازمان ملل و فراتر از تأمین نیاز ایران به دفاع از مرزهایش هستند.

او مدعی شد که اگر به این مسئله پرداخته نشود، خطر اعمال تحریم‌های جدید وجود دارد.

وزیر خارجه فرانسه امشب به تهران پرواز خواهد کرد. سفر او که برای فراهم‌آوردن مقدمات دیدار رئیس‌جمهوری فرانسه با مقامات ایران است، قرار بود پیشتر صورت بپذیرد، اما به تعویق افتاده بود.

مقام‌های فرانسوی پیش از این نیز چندین بار به برنامه موشکی ایران اشاره کرده و با پاسخ شدید‌اللحن مقام‌های ایرانی روبه‌رو شده بودند. سال گذشته میلادی روابط فرانسه و ایران به دلیل انتقادهای امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری این کشور از برنامه موشکی تهران دچار مناقشه شد.

درحالی‌که پاریس از احتمال افزودن بندهای موشکی به «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) خبر داده، تهران هرگونه مذاکره بر سر توانایی‌های دفاعی و موشکی خود را رد کرده است.

ایران همواره گفته که برنامه موشکی‌اش دفاعی است و به توافق هسته‌ای با قدرت‌های گروه ۱+۵ ارتباطی ندارد. این اظهارنظرها در آستانه سفر لودریان به تهران تشدید شده است.

روز گذشته علی‌اکبر ولایتی، مشاور ارشد رهبر ایران در امور بین‌الملل بار دیگر به پاریس تاخت و در حاشیه دیدار با تاکه ئو موری، معاون وزیر خارجه ژاپن گفت:

موضوع دفاعی ما هیچ ربطی به کشورهای خارجی ندارد که بگویند چه نوع موشکی داشته باشیم... اگر سفر وزیر امورخارجه فرانسه برای تحکیم روابط است بهتر است از این موضع گیری های منفی خودداری کند.

یحیی رحیم صفوی، مشاور ارشد نظامی علی خامنه‌ای، رهبر ایران نیز یکشنبه وضعیت ایران در زمینه موشکی را «مطلوب» توصیف کرد و نسبت به «نفوذ بیگانگان» داخل کشور هشدار داد.

مسعود جزایری، سخنگوی ارشد نیروهای مسلح نیز شنبه شرط مذاکره درباره موشک‌های ایرانی را نابودی سلاح‌های هسته‌ای و موشک‌های دوربرد آمریکا و اروپا دانسته بود.

احمد وحیدی، رئیس مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی و وزیر دفاع پیشین ایران نیز یکشنبه با سفر لودریان به تهران مخالفت کرد و گفت:

هدف سفر وزیر خارجه فرانسه به تهران در شرایطی که هفته گذشته این کشور با همکاری آمریکا و انگلیس در تلاش بودند تا قطعنامه ای ضد ایرانی در رابطه با دادن موشک به یمن به تصویب برسانند چیست؟

اشاره او به قطع‌نامه‌ای برای محکومیت ایران در ارسال پهپاد و موشک به یمن در شورای امنیت بود که به دلیل وتوی روسیه تصویب نشد.

  مسئله برجام

  فرانسه علاوه بر برنامه موشکی، از «مداخله» ایران در کشورهای منطقه نیز ابراز نگرانی کرده است. هرچند رئیس‌جمهوری این کشور گفته که خواهان باقی‌ماندن در برجام همزمان با انجام مذاکرات بیشتر است:

  موشک‌های بالستیک ایران هم باید تحت نظارت بین‌المللی درآیند. این امر برای تأمین امنیت منطقه حیاتی است و به همین جهت ما به مکانیسمی از تحریم و نظارت نیاز داریم...گاهی سیاست خارجی ایران بی‌ثبات‌کننده است و به همین دلیل هم باید با حکومت ایران مذاکره کنیم.

  دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ۱۲ ژانویه / ۲۲ دی برای «آخرین بار» تعلیق تحریم‌های اقتصادی علیه ایران را تمدید کرد. او گفت در صورت برآورده‌نشدن شرط‌هایش و تصحیح به گفته او «نقایص فاجعه‌بار توافق»، به طور یک‌جانبه از این توافق بیرون خواهد رفت.

  درست در شرایطی که دولت ترامپ درصدد تغییر جلب توجه افکار جهانی از خطرات «ایران هسته‌ای» به «ایران موشکی» ‌اند، موج و دامنه تبلیغات موشکی سپاه پاسداران ایران نیز به شکلی چشمگیر افزایش یافته است.

  در همین زمینه

  نظر بدهید

  در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

  نظرها

  نظری وجود ندارد.