Share

مخالفان دولت سوریه تصمیم این کشور را برای ورود ناظران عرب به سوریه، "فریب‌کاری و وقت‌کشی" نامیدند.

 

سوریه پس از ماه‌ها سرانجام روز دوشنبه ۱۹ دسامبر (۲۸ آذر ۱۳۹۰) توافق‌نامه اعزام ناظران به این کشور را که اتحادیه عرب مطرح کرده بود، امضا کرد.

به گزارش یورونیوز، مخالفان سوری در نشستی در تونس اعلام کردند حکومت بشار اسد "دروغگو" است و "تنها اقدام نظامی می‌تواند مردم را نجات دهد."

برهان غلیون، رییس شورای ملی سوریه که از گروه‌های مخالف حکومت سوریه است، گفت در حال مذاکره با سازمان ملل و اتحادیه عرب در این زمینه است.

مخالفان سوری در نشستی در تونس اعلام کردند حکومت بشار اسد دروغگو است و تنها اقدام نظامی می‌تواند مردم را نجات دهد

برپایه این توافق‌نامه، ناظران اتحادیه عرب می‌توانند برای بررسی شرایط سوریه به این کشور بروند و در سه روز آینده نمایندگان ویژه این اتحادیه وارد سوریه خواهند شد.

در این پیمان همچنین آمده است که دولت سوریه زندانیان سیاسی را که از آغاز حرکت‌های اعتراضی در این کشور بازداشت شده‌اند آزاد خواهد کرد، ارتش از شهرهای خارج خواهد شد و کشور به‌روی رسانه‌های خارجی گشوده خواهد شد.

با این پیمان‌نامه، ناظران اتحادیه عرب در سوریه مستقر می‌شوند و برخورد دولت با مخالفان را زیر نظر می‌گیرند.

روز شنبه ۱۷ دسامبر اتحادیه عرب، دولت سوریه را تهدید کرد در صورت عدم رعایت تعهدات خود تا روز چهارشنبه، به شورای امنیت سازمان ملل متحد متوسل خواهد شد.

در همین حال دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرده در یک ماه گذشته ۹۳۷ غیرنظامی از جمله ۶۰ کودک توسط نیروهای مسلح سوریه کشته شده‌اند.

از بهمن‌ماه سال ۱۳۸۹ تاکنون اعتراضات مخالفان حکومت بشار اسد در سوریه ادامه دارد.

برپایه آمار سازمان ملل متحد، اعتراضات مردمی در سوریه تاکنون بیش از پنج هزار کشته به‌جا گذاشته است.

ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل این وضعیت را "غیر قابل تحمل" خوانده و از شورای امنیت سازمان ملل خواسته است تا پرونده سوریه را به دادگاه جنایی بین‌المللی بفرستد.

اتحادیه عرب در واکنش به خشونت‌ها علیه مخالفان سوری، تحریم‌های اقتصادی علیه دمشق برقرار کرده و عضویت این کشور را در این اتحادیه عرب را به‌طور موقت به حال تعلیق در آورده است.

آمریکا، اتحادیه اروپا و ترکیه نیز تحریم‌هایی را علیه سوریه برقرار کرده‌اند.

 

Share