Share
مخالفان دولت سوریه تصمیم این کشور را برای ورود ناظران اتحادیه عرب به سوریه، «فریب‌کاری و وقت‌کشی» نامیدند. سوریه پس از ماه‌ها سرانجام روز دوشنبه ۱۹ دسامبر (۲۸ آذر ۱۳۹۰) توافق‌نامه اعزام ناظران به این کشور را که اتحادیه عرب مطرح کرده بود، امضا کرد.

ابراهیم می‌رو، فعال اجتماعی و از مخالفان دولت سوریه در گفتگویی با رادیو زمانه دلیل مخالفت اپوزیسیون سوریه با حضور ناظران اتحادیه عرب در سوریه را اینگونه بیان کرد: " گروهای مخالف، به نیت حکومت سوریه شک می‌دانند،‌‌ همان جور که روز دوشنبه ۱۹ دسامبر۱۱۰ نفر در سوریه کشته شده‌اند.
 
گروهای مخالف فکر می‌کنند که این نوعی وقت کشی است برای قتل عام بیشتر. حکومت سوریه شرط گذاشته که همه فعالیت‌های ناظران با هماهنگی دولت باید انجام شود و اگر ناظران از مناطقی بخواهند دیدن کنند که دولت موافق آن نیست، امنیت آن‌ها بر عهده خودشان خواهد بود. این‌ها همه نشان می‌دهد که حکومت سوریه قصد همکاری واقعی ندارد."
چیزی که اپوزیسیون می‌خواهد این است که بر اساس یک سری قراردادهای جهانی بخشی از سوریه و برخی از شهر‌ها از حمایت نظامی برخوردار شوند تا از بمباران و حمله نظامی حکومت سوریه در امان باشند
به اعتقاد وی: " اپوزیسون سوریه از ابتدا، از ابتکار عمل اتحادیه عرب برای مذاکره با حکومت سوریه استقبال کرده است ولی حکومت سوریه بار‌ها از این مذاکرات سواستفاده کرده است تا برای خودش فرصت بیشتری ایجاد کند برای سرکوب بیشتر مخالفان. اپوزیسیون همچنان موافق طرح اتحادیه عرب برای مذاکره است ولی طرف دیگر مذاکره، یعنی حکومت سوریه قابل اعتماد نیست و این را هم نشان داده است."
 
به گزارش یورونیوز، مخالفان سوری در نشستی در تونس اعلام کردند "تن‌ها اقدام نظامی می‌تواند مردم را نجات دهد." ابراهیم می‌رو در این باره به زمانه می‌گوید: " روزانه تعداد زیادی در سوریه کشته می‌شوند. از آغاز اعتراضات تا کنون بیش از ۵۰۰۰ نفر کشته شده‌اند.
 
چیزی که اپوزیسیون می‌خواهد این است که بر اساس یک سری قراردادهای جهانی بخشی از سوریه و برخی از شهر‌ها از حمایت نظامی برخوردار شوند تا از بمباران و حمله نظامی حکومت سوریه در امان باشند. مانند دوران جنگ کوزوو که برخی شهر‌ها تحت حمایت ناتو امن بودند. در سوریه حتی یک شهر هم امن نیست."
 

در ادامه ابراهیم می‌رو از ترکیب اعضای اتحاده عرب می‌گوید و اینکه چرا اتحاده عرب نمی‌تواند واکنش سریع‌تر و شدیدتری نسبت به دولت سوریه نشان بدهد: " اتحادیه عرب از کشورهای مختلف با سیاستهای مختلف تشکیل شده است. در بین آن‌ها کشورهایی هستند که خود درگیر انقلاب بودند مانند مانند تونس، مصر و لیبی و یا کشورهایی که تحت تاثیر سیاستهای دولت ایران عمل می‌کنند مانند عراق یا گروه حزب الله در لبنان.

 

گروه اول متقاضی واکنش سریع و جدی اتحادیه عرب است ولی بسیاری کشورهای دیگر که مردم آن‌ها هم مخالف دولت‌هایشان هستند و به نوعی دولت سوریه را حمایت می‌کنند تلاش می‌کنند که این واکنش‌ها به تاخیر بیافتد."  

Share