Share

حمید پورمحمد گل‌سفید، قائم مقام بانک مرکزی ایران پس از ۵۴ روز بازداشت، با سپردن وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) وی شامگاه دوشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۰ آزاد شده ولی هنوز پرونده‌اش در دادسرا باز است.

پورمحمد در جریان پرونده اختلاس اخیر بانکی در ایران، اوایل آبان سال جاری بازداشت شده بود.

بازداشت این مقام دولتی، انتقاد محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری ایران را به دنبال داشت. به گفته احمدی‌نژاد، پورمحمد، "فردی بی‌گناه" است که "قربانی شده است."

اختلاس سه هزار میلیارد تومانی، که رسانه‌های ایران از آن به‌عنوان بزرگ‌ترین اختلاس مالی تاریخ ایران یاد می‌کنند، در شهریورماه سال جاری رسانه‌ای شد.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری ایران از بازداشت قائم مقام بانک مرکزی انتقاد کرده بود و او را فردی بی‌گناه نامیده بود که قربانی شده است

این سوء‌استفاده مالی در یکی از شعبه‌های بانک صادرات خوزستان و در مدت چهار سال اخیر انجام گرفت که گروه تجاری امیرمنصور خسروی (آریا) به عنوان "عامل اصلی" آن معرفی شده است.

در جریان این پرونده شماری از رؤسای بانک‌ها برکنار شدند یا استعفا دادند و بیش از ۵۰ نفر نیز بازداشت شدند. محمودرضا خاوری، رئیس پیشین بانک ملی نیز که از جمله متهمان این پرونده است از ایران خارج شد و مقیم کانادا گردید. با این حال مقام‌های قضایی ایران می‌گویند وی را از طریق پلیس بین‌الملل (اینترپل) به ایران بر می‌گردانند.

مصطفی پورمحمدی، رئیس سازمان بازرسی کل کشور ۲۸ آذر در خصوص آخرین وضعیت پرونده اختلاس گفت مرحله نخست این پرونده برای ارائه به دادگاه آماده شده است.

وی همچنین گفت بر اساس یک نظرسنجی، ۷۵ درصد مردم، دولت و ۱۶ درصد قوه قضائیه را مسئول اختلاس سه هزار میلیارد تومانی می‌دانند. پورمحمدی توضیح نداد این نظرسنجی را چه نهادی انجام داده است.

غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، دادستان کل ایران نیز گفته است در این پرونده هفت نماینده مجلس هم احضار و بازجویی شده‌اند. علاء‌الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یکی از نمایندگانی است که احضار شده است.

اصول‌گرایان در ایران، "جریان انحرافی" به رهبری اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی‌نژاد را پشتیبان این اختلاس معرفی می‌کنند.

اما محمود احمدی‌نژاد بارها دولت خود را "پاک‌ترین دولت تاریخ" این کشور اعلام کرده و اتهامات اصول‌گرایان به دولت را در رابطه با اختلاس بزرگ مالی رد کرده است.

احمدی‌نژاد شهریورماه امسال گفته بود: "برخی‌ها در جریان این اختلاس دولت را متهم می‌کنند، در حالی که ما باز هم سکوت می‌کنیم که به خاطر مقام معظم رهبری است که البته این سکوت وحدت‌بخش طولانی مدت نخواهد بود."

 

Share