Share

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید ایران به توافق هسته‌ای پایبند بوده و اگر برجام شکست بخورد به راستی‌آزمایی هسته‌ای و زیان بزرگی خواهد رسید.

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، دوشنبه ۵ مارس / ۱۴ اسفند در آغاز نشست فصلی شورای حکام با شرکت نمایندگان ۳۵ کشور در وین، برجام را به سود راستی‌آزمایی برنامه هسته‌ای ایران دانست و گفت: «اگر برجام شکست بخورد، این امر برای راستی‌آزمایی هسته‌ای و چندجانبه به شدت زیان‌بار خواهد بود.»

هشدار آمانو در مورد شکست برجام در حالی بیان می‌شود که دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهوری آمریکا، ۱۲ ژانویه / ۲۲ دی اعلام کرد که در صورت برآورده‌ نشدن شرط‌هایش و تصحیح نشدن «نقایص فاجعه‌بار توافق هسته‌ای با ایران»، به طور یک جانبه از این توافق بیرون خواهد رفت.

شرط‌هایی که ترامپ برای پذیرش ادامه برجام گذاشت اعمال دائمی بودن محدودیت‌ها بر برنامه هسته‌ای ایران، ضمانت این‌که ایران هیچ سلاح هسته‌ای را تولید نخواهد کرد، امکان دسترسی فوری بازرسان جهانی از تأسیسات هسته‌ای ایران و اعمال محدودیت بر برنامه موشک‌های دوربرد ایران، بود.

آمانو تأکید کرد که ایران به تعهدات خود در چارچوب برجام عمل کرده است. او گزارش ماهانه و محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران را که ماه گذشته منتشر شده بود تأیید کرد و گفت: «ضروری است که ایران به اجرای کامل این تعهدات ادامه دهد.»

آمانو همچنین گفت: «آژانس از ایران خواسته است تا در مورد برنامه‌های خود برای توسعه چرخه سوخت هسته‌ای مربوط به پیشران هسته‌ای دریایی توضیحات بیشتری ارائه دهد.»

نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تا روز جمعه این هفته ادامه خواهد داشت.

امروز (دوشنبه) ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه به ایران رفت تا اعلام کند اروپا به برجام پایبند است و همزمان نگرانی‌های آمریکا در مورد برنامه موشکی ایران و نقش جمهوری اسلامی در خاورمیانه با مقامات ایرانی در میان بگذارد.

بعد از توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران، تحریم‌های اقتصادی اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی لغو شد. با این‌حال بسیاری از بانک‌های اروپایی به دلیل معاملات بانکی‌شان با ایالات متحده آمریکا از همکاری با ایران پرهیز می‌کنند.

عباس عراقچی، معاون امور حقوقی و بین‌الملل وزارت خارجه ایران و عضو هیئت مذاکره‌کننده ایرانی در مذاکرات هسته‌ای، سوم اسفندماه جاری گفته بود که اگر شرکت‌ها و بانک‌های عمده همچنان از همکاری با ایران خودداری کنند، برجام نمی‌تواند به حیات خود ادامه دهد.

بیشتر بخوانید:

عراقچی: با شرایط فعلی ایران از برجام خارج می‌شود

Share