Share

صندوق کودکان سازمان ملل متحد در گزارش تازه‌ای گفته است که شمار ازدواج کودکان در سراسر جهان کاهش یافته اما همچنان بسیار بالاست.

یک دختر در حرکت اعتراضی سازمان عفو بین‌الملل نقش یک عروس زیر سن قانونی را ایفا می‌کند ـ عکس از آرشیو

یک دختر در حرکت اعتراضی سازمان عفو بین‌الملل نقش یک عروس زیر سن قانونی را ایفا می‌کند ـ عکس از آرشیو

یونیسف در این گزارش که سه‌شنبه ۶ مارس / ۱۵ اسفند منتشر شده آورده است که در ۱۰ سال قبل در سراسر جهان از هر چهار عروس، یک عروس زیر سن قانونی بود اما اکنون از هر پنج عروس یک عروس زیر سن قانونی است.

بر اساس گزارش یونیسف این مسئله شامل حال حدود ۱۲ میلیون دختر زیر سن قانونی در سال می‌شود.

ازدواج کودکان به‌ویژه در کشورهای جنوب صحرای آفریقا همچنان پدیده رایج است و تقریباً در هر سه ازدواج یک مورد با عروس زیر سن قانونی انجام می‌شود.

در مقابل آمار چنین ازدواج‌هایی به‌ویژه در هندوستان و جنوب آسیا کاهش داشته است. دلیل آن نیز آموزش بهتر و تدابیر دولتی همچون کارزارهایی است که در آن‌ها غیرقانونی بودن و خطرات ازدواج کودکان توضیح داده می‌شود.

بر اساس تعریفی که یونیسف از ازدواج کودکان ارائه می‌دهد، هر ازدواجی اعم از رسمی یا غیر رسمی که در آن یکی از طرفین یا هر دو زیر سن ۱۸سال باشند، ازدواج کودکان محسوب شده و سبب مشکلات و محرومیت‌های بسیار برای کودکان بوده و بدین دلیل عملی ناپسند محسوب می‌شود.

در بسیاری از کشورهای دنیا ازدواج کودکان زیر سن قانونی که همان ۱۸سال تمام است، غیرقانونی بوده و جرم‌انگاری شده است. در ایران اما مسئله ازدواج کودکان هنوز حل نشده باقی مانده است.

آمارهای سازمان ثبت احوال کشور نشان می‌دهد که از سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۳، نزدیک به ۴۲۰هزار دختر زیر ۱۵سال در ایران ازدواج کرده‌اند. همچنین بر اساس آخرین آماری که یونیسف در اواخر سال گذشته میلادی منتشر کرد، ۱۷درصد از دختران ایرانی زیر سن ۱۸سال و سه درصد نیز زیر ۱۵سال ازدواج می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

‌ازدواج کودکان و پیامدهای آن: زندگی‌هایی که دزدیده می‌شوند

Share