Share

هیأت پنج نفره‌ای که از سئول به پیونگ یانگ رفته بود تا زمینه‌های مذاکرات آتی با کره شمالی را فراهم بیاورد، از آمادگی کره شمالی برای مذاکراتی با ایالات متحده آمریکا در جهت خلع سلاح هسته‌ای شبه‌جزیره کره خبر داده است.

دوشنبه ۵ مارس، پیونگ‌یانگ: چونگ اویی-یونگ، مشاور امنیتی رئیس جمهور کره جنوبی در دیدار با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی کره شمالی (کی سی ان ای) مقامات کره جنوبی در یک ضیافت شام که شامگاه دوشنبه ۶ مارس در پیونگ‌یانگ ترتیب داده شده بود، با کیم جونگ اون درباره تنش‌زدایی بین دو کشور همسایه به رایزنی و گفت‌وگو پرداختند و به توافق «رضایت‌بخشی» هم درباره دیدار احتمالی مون جه‌این، رئیس جمهور کره جنوبی از پیونگ‌یانگ دست پیدا کردند.

مون‌جه‌این، رئیس جمهور کره جنوبی یک هیأت پنج‌نفره به ریاست مشاور امنیتی‌اش را برای دیدار و گفت‌وگو با رهبر کره شمالی به سئول اعزام کرده بود. خبرگزاری رسمی کره شمالی (کی سی ان ای)  گزارش داده بود که موضوع دیدار مقامات کره جنوبی با کیم جونگ‌اون این بود که چگونه می‌توان به شکل فعال‌تری روابط بین دو کره را بهبود بخشید با این امید که صلح و ثبات بر شبه‌جزیره کره حاکم شود. مقامات کره شمالی فضای گفت‌وگوها را «آکنده از صمیمیت» توصیف کرده‌ بودند. سئول که ابتدا درباره این دیدار سکوت کرده بود، اکنون می‌گوید کره شمالی آماده مذاکره با آمریکا درباره خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره است.

چونگ اویی-یونگ، مشاور امنیتی رئیس جمهور کره جنوبی سه‌شنبه ۶ فوریه در یک نشست خبری گفته است:

«پیام کره شمالی صریح بود: پیونگ‌یانگ آماده است که برای خلع سلاح اتمی کوشش کند و خاطرنشان کرده که اگر تهدیدهای نظامی از بین بروند و امنیت این کشور تضمین شود، آنگاه دیگر به سلاح هسته‌ای نیاز ندارد.»

چونگ اویی-یونگ همچنین اعلام کرده که کره شمالی در حین مذاکرات با ایالات متحده آمریکا برای خلع سلاح هسته‌ای از آزمایش‌های موشکی و برگزاری رزمایش‌های نظامی خودداری می‌کند.

آخرین بار در سال ۲۰۰۷ اجلاسی برای تنش‌زدایی از شبه‌جزیره کره برگزار شد. از سال ۱۹۵۳ تاکنون بین کره شمالی و جنوبی آتش‌بس برقرار است.

هیأت پنج نفره کره جنوبی بعد از دیدار با رهبر کره شمالی به واشنگتن سفر می‌کند و گزارشی از گفت‌وگوهای فی‌مابین را به اطلاع کاخ سفید می‌رساند. از سال ۲۰۱۱ تاکنون این نخستین بار است که چنین ملاقاتی بین سران دو کشور در شبه‌جزیره کره اتفاق می‌افتد.

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده که نسبت به تحولات اخیر در شبه‌جزیره کره خوشبین است. رئیس جمهور آمریکا هم برای آغاز مذاکرات اعلام آمادگی کرده است.

بیشتر بخوانید:

دیدار نمایندگان کره جنوبی با رهبر کره شمالی در «فضایی آکنده از صمیمیت»

Share