Share

سه قدرت اروپایی و آمریکایی قصد دارند با افزودن مکمل‌هایی به توافق هسته‌ای با ایران، برنامه موشکی جمهوری اسلامی را محدود کنند و از میزان نفوذ ایران در چهار کشور عربی یمن، عراق، سوریه و لبنان بکاهند. نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اما می‌گوید برجام تفسیرپذیر نیست و با این‌حال ایالات متحده آمریکا مانع از برخورداری ایران از منافع توافق هسته‌ای شده است.

رضا نجفی، نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

رضا نجفی، نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سخنانی که چهارشنبه ۱۶ اسفند در سومین روز از نشست فصلی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین ایراد کرد، ایالات متحده آمریکا را متهم کرد که با نقض مفاد برجام مانع از بهره‌مندی منافع ایران از توافق هسته‌ای شده است:

«ما همواره در سطوح مختلف تأکید کرده‌ایم که برجام مسیری یکطرفه نیست و اجرای تعهدات از سوی ایران در صورتی می‌تواند ادامه یابد که کلیه طرف‌های دیگر برجام به اجرای کامل و بی قید و شرط تعهدات خود ادامه دهند.»

جمعه هفته آینده معاونان وزاری خارجه  در جلسه کمیسیون مشترک ایران و گروه ۵+ ۱ نحوه اجرای توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی را به بحث می‌گذارند. یک روز پیش از آن هم نمایندگانی از فرانسه، آلمان، بریتانیا و آمریکا دربرلین گرد هم می‌آیند تا درباره مکمل‌های برجام برای محدود کردن برنامه موشکی ایران با هم گفت‌وگو کنند. این سومین دیدار این گروه اروپایی با همتایان خود از آمریکاست.

یوکیو آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دو روز قبل اعلام کرده بود که ایران به توافق هسته‌ای پایبند بوده است.

بیشتر بخوانید:

آمانو: شکست توافق هسته‌ای با ایران بسیار زیان‌بار خواهد بود

Share