Share

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از محاصره کامل عفرین خبر داد و اعلام کرد که ارتش این کشور و متحدانش هر لحظه آماده ورود به مرکز عفرین هستند.

رجب طیب اردوغان ـ عکس از آرشیو

رجب طیب اردوغان ـ عکس از آرشیو

به‌گزارش رویترز، رجب طیب اردوغان، جمعه ۹ مارس / ۱۸ اسفند در یک برنامه تلویزیونی گفت ارتش ترکیه و متحدانش کاملاً شهر عفرین در شمال غرب سوریه را محاصره کرده‌اند و عملیات نظامی خود را برای بیرون راندن همه شبه‌نظامیان کرد از منطقه مرزی، به سمت شرق ادامه می‌دهند.

عفرین اصلی‌ترین هدف عملیات «شاخه زیتون» ترکیه است که آنکارا با اجازه مسکو از ۲۰ ژانویه / ۳۰ دی آن را در شمال سوریه علیه «یگان‌های مدافع خلق»، نیروی نظامی کردهای سوریه، آغاز کرده است. نیروهای ارتش آزاد سوریه، از مخالفان رژیم اسد نیز در این عملیات در کنار ارتش ترکیه قرار دارند.

ترکیه «یگان‌های مدافع خلق» را با حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) که سال‌ها با آن در جنگ است، یکی می‌داند و آن‌ها را «تروریست» می‌خواند.

به‌گفته اردوغان، نیروهای ترکیه به‌زودی مرکز شهر عفرین را در اختیار خواهند گرفت. آن‌ها پیش از این، پنج محل از هفت محل اصلی تحت محاصره کردها را تصرف کرده‌اند.

رئیس جمهوری ترکیه تأکید کرد که نیروهای ارتش ترکیه و متحدانش سپس به سوی منبج، جایی که شبه‌نظامیان «یگان‌های مدافع خلق» مستقر هستند، پیش خواهند رفت. این اقدام می‌تواند نیروهای ترکیه را در مقابل سربازان آمریکایی که در اطراف منبج مستقر هستند، قرار دهد.

رسانه‌های ترکیه روز گذشته (پنج‌شنبه) اعلام کردند که گروه اسلام‌گرای فیلق‌الشام، مورد حمایت آنکارا، کنترل منطقه «جندیرس» در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی عفرین را به دست گرفته‌اند.

به‌گفته اردوغان ‌ تاکنون در عملیات «شاخه زیتون» منطقه‌ای به وسعت ۸۱۵ کیلومتری را «منطقه امن» شده است. گستره منطقه این عملیات دو هزار کیلومتر مربع است.

بیشتر بخوانید:

عملیات نظامی مشترک ترکیه و عراق علیه کردها همزمان با پایان عملیات «شاخه زیتون»

Share