Share

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای نسبت به «برخورد هولناک» با گلرخ ابراهیمی ایرایی و آتنا دائمی، دو فعال حقوق بشر و زنان در زندان شهر ری ابراز نگرانی کرد. از اعتصاب غذای گلرخ ایرایی ۳۶ روز می‌گذرد.

آتنا دائمی (راست)،‌ گلرخ ایرایی (وسط) و آرش صادقی هر سه زندانی هستند

عفو بین‌الملل در این بیانیه با اشاره به گزارش‌های جدیدی که از شیوه برخورد با این دو فعال حقوق بشر،‌ حقوق زنان و مخالف مجازات اعدام دریافت کرده است،‌ خواهان آزادی فوری و بی‌قیدوشرط آنها شد.

به گزارش عفو بین‌الملل،‌ آتنا دائمی و گلرخ ایرایی در شرایط غیربهداشتی و در بخش قرنطینه زندان شهر ری زندانی هستند و دسترسی آنها به دنیای خارج به شدت محدود شده. بنابر این گزارش،‌ به زندانیان بخش قرنطینه آب و غذای کافی داده نمی‌شود و آب آشامیدنی زندانیان شور است. در زندان به تعداد کافی تخت وجود ندارد،‌ سرویس‌های بهداشتی بسیار آلوده و کثیف هستند،‌ و بیماری‌های مسری بین زندانیان شیوع پیدا کرده‌است.

زندان شهر ری در قرچک ورامین پیش از بدل‌شدن به بازداشتگاه،‌ مرغ‌داری بود.

این زندانیان سیاسی چهارم بهمن، پس از ضرب و شتم شدید از زندان اوین به زندان قرچک ورامین منتقل شدند.

فیلیپ لوتر،‌ مدیر پژوهش بخش خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل درباره وضعیت این دو زندانی چنین هشدار داد:

ما عمیقاً‌ از گزارش‌های دریافتی درباره هدف‌قراردادن و تشدید بدرفتاری با گلرخ و آتنا نگرانیم. آنها اصلاً‌ نباید بازداشت می‌شدند و حالا نیز به نظر می‌رسد که مقام‌های ایرانی این دو فعال زن را عمداً‌ در معرض رفتاری خشن،‌ غیرانسانی و تحقیرکننده قرار داده‌اند،‌ زیرا آن دو پشت میله‌های زندان نیز به کار حقوق بشری‌شان ادامه می‌دهند.

ارعاب و آزار در زندان شهر ری

بنا به گزارش عفو بین‌الملل،‌ وکیل مدافع ایرایی و دائمی شکایتی را علیه انتقال آن دو به زندان شهر ری تسلیم دادستانی تهران کرده است. بر اساس این شکایت،‌ انتقال صورت‌گرفته غیرقانونی است، زیرا امنیت آتنا و گلرخ را با اعزام به بازداشتگاه زنان محکوم به ارتکاب جرایم خشونت‌بار به خطر می‌اندازد.

بنا به گزارش‌ها،‌ سه محکوم به اعدام همه‌جا،‌ حتی در دستشویی و حمام نیز دائمی و ایرایی را تعقیب می‌کنند.

زندانیان هم‌بند نیز از حرف‌زدن و ارتباط برقرارکردن با این دو فعال زن بازداشتی منع شده‌اند.

دادستان و معاون دادستان زندان شهر ری گفته‌اند که انتقال دو زندانی به دستور آنها صورت گرفته و برایشان قانونی‌ یا غیرقانونی‌بودن آن اهمیتی ندارد. آنها تا کنون پاسخی به شکایت مطرح‌شده نداده‌اند و گفته‌اند این دو فعال زن محکومیت خود را در زندان شهر ری به پایان خواهند رساند.

دسترسی دائمی و ایرایی در هفته‌های اخیر به تماس تلفنی با خانواده قطع شده است. آنها تنها می‌توانند هفته‌ای یک‌بار و تحت نظارت یک مأمور مرد تماس تلفنی داشته باشند. مسئولان زندان همچنین خانواده‌ها را از آوردن لباس‌های تازه برای زندانیان منع کرده‌اند و ایرایی و دائمی همان لباسی را بر تن دارند که با آن به زندان شهرری منتقل شدند.

وضعیت سلامتی گلرخ ایرایی

گلرخ ابراهیمی ایرایی‌ در ۳۶ امین روز از اعتصاب غذا به سر می‌برد. عفو بین‌الملل وضعیت سلامتی او را نگران‌کننده خوانده اما گفته است که مقام‌های زندان بدون رضایت ایرایی،‌ به او سرم تزریق می‌کنند تا اعتصاب غذایش را بشکنند.

ایرایی گهگاه توانایی حرکت را از دست می‌دهد و پزشک زندان تأیید کرده که دردهای ماهیچه‌ای حاد او از عوارض اعتصاب غذا است.

آتنا دائمی نیز که با او اعتصاب غذا کرده بودند،‌ چندی پیش بر اثر عوارض جسمی اعتصاب خود را شکست.

آتنا دائمی که به اتهام «تبلیغ علیه نظام، توهین به مقدسات و توهین به رهبر ایران» به هفت سال زندان محکوم شده، از آذر ماه سال گذشته محکومیت خود را می‌گذراند.

گلرخ ابراهیمی ایرایی، همسر آرش صادقی که او هم در حبس به سر می‌برد نیز به دلیل نوشتن داستانی کوتاه علیه سنگسار که در دفترچه شخصی‌اش نوشته و آن را منتشر هم نکرده‌، بازداشت و با اتهام توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام محاکمه و به شش سال حبس محکوم شده است.


در همین زمینه

Share