Share

شهین‌دخت مولاوردی،‌ دستیار ویژه رئیس‌جمهوری در امور حقوق شهروندی گفت که دولت در حال بررسی «ماهیت و علت» حوادث رخ‌داده در جریان اعتراض دراویش نعمت‌اللهی گنابادی در تهران است. محاکمه یکی از این دراویش که به قتل مأموران پلیس متهم شده،‌ یکشنبه ۲۰ اسفند آغاز خواهد شد.

تصویری از اعتراض دراویش گنابادی

مولاوردی شنبه ۱۹ اسفند درباره روند بررسی اعتراضات دراویش گنابادی و مرگ یک‌تن از دراویش در بازداشتگاه گفت: «هفته گذشته قرار بود ملاقاتی را با وکیل این دراویش داشته باشیم که نتوانست در جلسه حضور پیدا کنند.»

او دلیل عدم حضور وکیل دراویش را بیان نکرد.

مولاوردی با اعتراف به وجود انتقادهای فراوان از عدم رعایت حقوق شهروندی، درباره پیگیری اعتراضات دراویش در خیابان گلستان هفتم منطقه پاسداران تهران چنین توضیح داد:

«توضیحات و اطلاعات را مورد بررسی قرار داده‌ایم،‌ تلاشمان این بوده که اطلاعات را از تمامی مراجع دریافت کنیم. مذاکراتی را نیز در دولت انجام داده‌ایم که منتظر هستیم تا نتیجه آن مشخص شود. تلاشمان این است که پیگیری کنیم تا ببینیم ماهیت و علت حوادثی که  رخ داده چیست؟»

از شامگاه دوشنبه ۳۰ بهمن تا صبح روز بعد از آن، نیروهای امنیتی با دراویش گنابادی معترض به دستگیری نعمت‌الله ریاحی،‌ یکی از دراویش در خیابان پاسداران تهران درگیر شدند. در این درگیری‌ها به گفته مقامات جمهوری اسلامی، چهار تن از ماموران نیروی انتظامی و بسیجی کشته شده‌اند. دست‌کم ۵۰۰ نفر از دراویش هم بازداشت شده‌اند.

سایت مجذوبان نور، پایگاه خبری دراویش گنابادی یکشنبه ۱۳ اسفند از مرگ محمد راجی در زندان خبر داد و سپس خانواده او این خبر را تأیید کردند. فرهاد نوری،‌ مدیر مجذوبان نور در گفت‌وگو با زمانه از خبرسازی، جعل تصویر برای لاپوشانی شکنجه دراویش گنابادی بازداشتی در حین بازجویی و اعلام تدریجى اسامی کشته‌شدگان خبر داده است.

نورعلی تابنده،‌ قطب دراویش گنابادی نیز در پیامی در مجذوبان نور گفته است که قادر به خروج از منزل نیست.

آغاز محاکمه ثلاث

همزمان رسانه‌های ایرانی از آغاز محاکمه محمد ثلاث،‌ درویش متهم به زیرگرفتن مأموران پلیس با اتوبوس در روز یکشنبه خبر می‌دهند. پرونده او در شعبه نهم دادگاه کیفری شماره یک استان تهران به ریاضت قاضی کشکولی بررسی می‌شود.

پیش از این دادستانی تهران از تقاضای حکم اعدام برای ثلاث خبر داده بود.


در همین زمینه

دیدار خامنه‌ای با خانواده مأمور انتظامی کشته شده در ماجرای سرکوب دراویش

Share