Share

احمد جنتی،‌ دبیر شورای نگهبان پس از ۲۵ سال از امامت جمعه موقت تهران کناره‌گیری کرد. علی خامنه‌ای،‌ رهبر ایران با استعفای او موافقت کرده است.

خامنه‌ای با کناره‌گیری جنتی از امامت جمعه موقت تهران موافقت کرده است

پایگاه اطلاع رسانی رهبر ایران یکشنبه ۲۰ اسفند گزارش داد که احمد جنتی در نامه‌ای به رهبر ایران با تشکر از «اعتماد و عنایات» او از امامت جمعه تهران استعفا داده است.

این روحانی ۹۲ ساله محافظه‌کار نخستین بار ۱۴ فرودین ۱۳۷۱ پشت تریبون نماز جمعه تهران قرار گرفت. او در سال‌های اخیر حضور کمتری داشت و پس از معرفی محمدحسن ابوترابی‌فرد به عنوان امام جمعه موقت جدید پایتخت،‌ احتمال کناره‌گیری او از این سمت افزایش یافت.

او مهر ۱۳۹۳ در برنامه «شناسنامه» تلویزیون دولتی ایران گفته بود:

«کار اصلی من شورای نگهبان است. فعالیت‌های دیگر برای من فرعی بود. از مقام معظم رهبری خواستم برخی از فعالیت‌ها از دوش من برداشته شود که یکی از این فعالیت‌ها نماز جمعه، یکی شورای عالی انقلاب فرهنگی و دیگری مجمع تشخیص مصلحت بود… مقام معظم رهبری در خصوص فعالیت شورای عالی انقلاب فرهنگی مخالفتی نداشتند و گفتند نمی‌خواهید نروید ولیکن در خصوص نماز جمعه گفتند که باید نماز جمعه را داشته باشی و در رابطه با تشخیص مصلحت نظام مخالفت کردند و گفتند باید بروی به عنوان شخصیت حقیقی علاوه بر شخصیت حقوقی. من گفتم برخی وقت‌ها نماز جمعه برای من سنگین است فرمودند فاصله‌هایش را زیاد کن.»

کهولت سن این روحانی محافظه‌کار و همچنین ناتوانی او در ادای برخی کلمات در خطبه‌های نماز جمعه چندین‌بار در شبکه‌های اجتماعی خبرساز شده بود.

ه

Share