Share

ارتش ترکیه همراه با شبه‌نظامیان گروه فیلق‌الشام به دروازه‌های عفرین در شمال سوریه رسیده‌ است. ساکنان شهر، اعضای انجمن‌های مردم‌نهاد در عفرین و در مناطق کردنشین ترکیه، همچنین زنان کرد پیشنهاد داده‌اند که برای کند کردن سرعت پیشروی ارتش ترکیه یک سپر انسانی بسازند. یک فاجعه انسانی دیگر در راه است.

گروهی از روستائیان منطقه عفرین. بیش از یک میلیون نفر در شمال سوریه آواره شده‌اند

به گزارش شبکه الجزیره ارتش ترکیه و فیلق الشام شامگاه گذشته به حومه عفرین رسیدند و کنترل شهرها و روستاهای اطراف این شهر کردنشین در شمال سوریه را کاملاً به دست گرفتند. در حال حاضر نیروهای ارتش ترکیه از شمال و جنوب به عفرین حمله کرده‌اند. کردها از سرعت پیشروی ارتش ترکیه غافلگیر شده‌اند. قرار است روستائیان، زنان و فعالان سیاسی سوسیالیست در مناطق مرزی کردنشین ترکیه و همچنین در شهر عفرین مقابل تانک‌ها بایستند با این هدف که از سرعت پیشروی ارتش ترکیه کم شود.

در ۴۸ ساعت گذشته جنگنده‌های شکاری ارتش ترکیه عفرین را بمباران کرده‌اند. شبکه آب‌رسانی در این شهر مختل شده و اینترنت هم قطع شده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه شنبه ۱۰ مارس اعلام کرده بود که ارتش ترکیه تلاش می‌کند از کشتار غیرنظامیان جلوگیری شود. به همین جهت با احتیاط عمل می‌کند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه که در لندن مستقر است گزارش داده که در شمال سوریه در اثر عملیات «شاخه زیتون» از ۲۰ ژانویه تاکنون بیش از یک میلیون نفر آواره شده‌اند. آوارگان به عفرین پناه آورده‌اند. در هر خانه‌ای در عفرین چهار تا پنج خانواده زیر یک سقف در کنار هم زندگی می‌کنند.

رئیس جمهور ترکیه یکشنبه ۱۱ مارس اعلام کرده بود که ارتش این کشور با عفرین فقط چهار کیلومتر فاصله دارد و در مجموع ۹۵۰ کیلومتر مربع از منطقه عفرین را تحت کنترل خود گرفته است. به گفته اردوغان هدف از این عملیات اشغالگری نیست.

شامگاه گذشته نماینده کردهای شمال سوریه در شورای امنیت سازمان ملل حاضر شد و از جامعه جهانی خواست که عملیات «شاخه زیتون» ارتش ترکیه در این منطقه را متوقف کند.

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه پنجشنبه ۸ مارس/۱۷ اسفند در یک نشست خبری که در وین برگزار شد، اعلام کرد که عملیات نظامی «شاخه زیتون» تا قبل از ماه مه سال جاری به پایان می‌رسد. سپس ترکیه در نظر دارد در چارچوب یک توافق نظامی با دولت مرکزی عراق عملیات مشترکی را علیه حزب کارگران کردستان در خاک عراق آغاز کند. نیروهای پ ک ک در حال حاضر در ارتفاعات قندیل در شمال عراق مستقر شده‌اند.

عملیات ارتش ترکیه علیه کردهای سوریه موسوم به «شاخه زیتون» با اجازه مسکو در ۲۰ ژانویه سال جاری آغاز شد. یک روز قبل از آغاز این عملیات، آنکارا «ساخت دومین خط لوله زیردریایی گاز ترکیش استریم توسط گازپروم [شرکت نفت و گاز روسی] را تصویب کرد. این خط لوله‌، گازپروم را به سواحل ترکیه متصل می‌کند.

«واشنگتن‌پست» در گزارشی به نقل از مقام‌های ارشد دیپلماتیک ایالات متحده و ترکیه گزارش داده که دو کشور در حال برگزاری جلساتی برای بهبود روابط فی‌مابین هستند. مسئله کردهای شمال سوریه در دستور کار این مذاکرات قرار دارد.

بیشتر بخوانید:

تلاش آمریکا برای بهبود رابطه با ترکیه به قیمت کاهش حمایت از کردها

Share