Share

محمدجواد ظریف به پاکستان سفر کرد. هدف از این سفر سه روزه گسترش مناسبات اقتصادی و سیاسی بین ایران و پاکستان است. وزیر خارجه ایران در سخنانی از دولت پاکستان خواست به تعهداتش در قرارداد صدور گاز ایران به این کشور عمل کند.

شامگاه یکشنبه ۲۰ اسفند/۱۱ مارس، اسلام‌آباد، ورود وزیر خارجه ایران به فرودگاه بی‌نظیر بوتو

وزیر خارجه ایران در بدو ورود به فرودگاه «بی‌نظیر بوتو» در اسلام‌آباد اعلام کرد که امید دارد مناسبات اقتصادی و سیاسی با پاکستان را در دیدار و گفت‌وگو با مقامات این کشور ارتقا دهد.

محمد جواد ظریف در همایش بازرگانی ایران – پاکستان که دوشنبه ۲۱ اسفند/ ۱۲ مارس در اسلام‌آباد برگزار شد در سخنانی بر التزام ایران به ادامه همکاری‌های اقتصادی و سیاسی با پاکستان تأکید کرد:

«ایران در راستای عمل به تعهدات خود در زمینه قرارداد صادرات گاز به پاکستان بیش از دو میلیارد دلار برای احداث این خط لوله هزینه کرده و از اینرو منتظر اقدامات عملی از سوی دوستان پاکستانی جهت عمل به تعهداتشان در قرارداد خط IP [خط لوله انتقال گاز از ایران پاکستان] است.»

وضعیت شکننده توافق هسته‌ای ایران و غرب موجب نگرانی تهران شده است. ایران تلاش می‌کند روابط تجاری و سیاسی‌اش با کشورهای آسیایی و به ویژه هند و چین و پاکستان را گسترش دهد. تازه‌ترین اقدام هم تخفیف ویژه ایران برای مشتریان نفتی در کشورهای آسیایی است.

پاکستان از متحدان ایالات متحده آمریکا در جنوب آسیا به شمار می‌آید.

بیشتر بخوانید:

ناامیدی از غرب: گردش ایران به شرق

 

Share