Share

پنجمین شورای شهر تهران در جلسه‌ای که سه‌شنبه ۲۲ اسفند برگزار شد با ۱۹ رأی موافق و بدون هیچ رأی مخالفی تصویب کرد که خیابان نفت در تهران به خیابان مصدق تغییر نام دهد.

پس از انقلاب ابتدا نام این خیابان مشهور و مهم تهران “مصدق” بود.

۱۰ روز قبل کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران تصویب کرده بود که نام خیابان «کارگر شمالی» در تهران به خیابان «مصدق» تغییر کند. اما بنا به گزارش‌هایی که از تهران به زمانه رسیده است، بسیاری از ساکنان خیابان کارگر شمالی با تغییر نام این خیابان مخالف‌ت کرده بودند. به این ترتیب شورای شهر تهران تصمیم گرفت خیابان نفت را به نام مصدق نامگذاری کند.

شورای شهر تهران ابتدا در نظر داشت تونل نیمه‌تمام «آرش‌ـ‌اسفندیار» را به نام «دکتر محمد مصدق» نامگذاری کند، اما شهروندان تهرانی با نامیدن یک تونل ۱۲۰۰ متری به نام رهبر نهضت ملی شدن نفت ایران مخالفت کرده بودند و آن را به عنوان توهینی به مصدق درک کرده بودند.

حجت نظری، عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شهر تهران شنبه ۱۲ اسفند به رسانه‌های داخلی گفته بود که به دلیل این اعتراض‌ها، شورای شهر تصمیم گرفته خیابان کارگر شمالی را به نام مصدق نامگذاری کند. اما این تصمیم هم با مخالفت شهروندان روبرو شد و چنین بود که سرانجام قرعه به نام خیابان «نفت» افتاد که به «مصدق» تغییر نام دهد.


پانویس:

در این خبر به اشتباه اعلام شده بود که شورای شهر تهران، خیابان کارگر شمالی را به نام «مصدق» نامگذاری کرده. این اشتباه تصحیح شد.

بیشتر بخوانید:

مخالفان تغییر نام امیرآباد / کارگر شمالی به مصدق

 

Share