Share

معاون فرهنگی دانشگاه تهران اعلام کرد که پنج تن از دانشجویانی که در اعتراضات سراسری دی‌ماه بازداشت شده بودند و همچنان در بازداشت به‌سر‌می‌برند در مراحل پایانی بازجویی و بازپرسی خود قرار دارند.

تظاهرات دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراضات سراسری دی ۹۶

تظاهرات دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراضات سراسری دی ۹۶

مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران چهارشنبه ۲۳ اسفند ضمن اعلام این خبر اظهار امیدواری کرد که این دانشجویان اوایل هفته آینده و قبل از پایان سال آزاد شوند.

پیش‌تر برخی از نمایندگان مجلس گفته بودند که بیش از ۱۰۰ دانشجو در جریان اعتراضات دی‌ماه ۱۳۹۶ بازداشت شده‌اند.

غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم نیز در همان ماه اعلام کرده بود که بیش از ۹۰ درصد دانشجویان بازداشتی تجمعات اعتراضی آزاد شده‌اند و این وزارتخانه پیگیر وضعیت دانشجویانی است که هنوز آزاد نشده‌اند.

مجید سرسنگی گفته است که روز گذشته، سه‌شنبه ۲۲ اسفند با مراجع قضایی نشستی داشته و آن‌ها در این جلسه قول داده‌اند رسیدگی به پرونده‌های دانشجویان بازداشتی دانشگاه تهران را در اولویت کار خود قرار داده و سرعت بیشتری ببخشند.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران همچنین گفت به ملاقات دانشجویان زندانی می‌رود و برخورد بازجوها با دانشجویان «مناسب» است.

پس از اعتراضات دی‌ماه، به‌گفته مسئولان ۴۲ دانشجوی بازداشتی دانشگاه تهران آزاد شده‌اند.

اعتراضات سراسری دی ۹۶ از روز هفتم دی‌‌ماه در مشهد آغاز شد و به دست‌کم ۷۲ شهر کوچک و بزرگ ایران گسترش پیدا کرد. در این اعتراضات دست‎کم ۲۷ نفر کشته شدند. شمار کل بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری اخیر ۴۹۷۲ نفر بود که از کل این افراد ۴۵۳۴ نفر آزاد شده‌اند و ۴۳۸ نفر همچنان در بازداشت هستند. افزون بر این ۵۵ نفر نیز در بازداشت وزارت اطلاعات هستند.

صفحه ویژه تظاهرات اعتراضی ۱۳۹۶

Share