Share

از بیش از سه هفته پیش منطقه غوطه شرقی زیر بمباران و شلیک‌های نیروهای دولتی سوریه و متحدانش است. صدها هزار نفر از ساکنان در این منطقه گرفتار شده‌اند. بخشی از آن‌ها موفق شده‌اند از منطقه خارج شوند.

مداوای مجروحان حملات هوایی به غوطه شرقی ـ عکس از آرشیو

مداوای مجروحان حملات هوایی به غوطه شرقی ـ عکس از آرشیو

رامی عبدالرحمان، مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه پنج‌شنبه ۱۵ مارس / ۲۴ اسفند اعلام کرد که بیش از ۱۲ هزار نفر موفق شده‌اند از غوطه شرقی خارج شوند.

آن‌ها از طریق گذرگاه مرزی حموریه در نزدیکی دمشق به منطقه امن منتقل شده‌اند.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) تصاویری از مردمی که غوطه شرقی را ترک می‌کنند منتشر کرده است. در این تصاویر بیش از هر کس کودکان، زنان و سالمندان دیده می‌شوند. سانا نیز گفته است هزاران نفر غوطه شرقی را ترک کردند.

خبرگزاری روسی تاس از خروج ۴۰۰۰ هزار غیرنظامی از زمان آغاز آتش‌بس روز پنج‌شنبه خبر داده است. بنا به این گزارش تا پایان روز شمار این افراد به ۱۳ هزار نفر خواهد رسید. آتش‌بس روزانه از پایان ماه فوریه به‌مدت چند ساعت برقرار است.

از سوی دیگر یک کاروان ۲۵ کامیونی از کمک‌های انسانی صلیب سرخ جهانی، هلال احمر سوریه و سازمان ملل نیز به غوطه شرقی رسیده است.

در روزهای گذشته نیز صدها نفر از غیرنظامیان غوطه شرقی را ترک کرده بودند. به‌گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه، از آغاز موج جدید حملات به غوطه شرقی حدود ۱۲۰۰ نفر از غیرنظامیان در این منطقه کشته شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

گوترش: عمیقاً مأیوسم از کشتار غیرنظامیان در غوطه شرقی

Share