Share

وزیر دفاع آمریکا، ایران را متهم کرد که قصد دارد با پول نتایج انتخابات پارلمانی عراق را تحریف کند. جیمز متیس از دخالت ایران در انتخابات پارلمانی عراق به عنوان بخشی از طیف فعالیت‌های گسترده و بی‌ثبات‌کننده ایران در خاورمیانه یاد کرد.

جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا (عکس: آرشیو)

وزیر خارجه آمریکا که برای بررسی تحولات خاورمیانه به بحرین سفر کرده است، در سخنانی که شامگاه پنجشنبه ۱۵ مارس/ ۲۴ اسفند در جمع خبرنگاران ایراد کرد، گفت ایران «مقادیر نه چندان ناچیزی پول» به عراق می‌فرستد که رأی بخرد. متیس درباره مقدار این پول‌ها و اینکه جمهوری اسلامی جانب کدام گروه‌ها و احزاب را گرفته، سکوت کرد.

انتخابات پارلمانی عراق ۱۲ مه ‌(۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷) با حضور ۲۷ ائتلاف و ۱۴۳ حزب برگزار می‌شود. انتظار می‌رود این انتخابات، چشم‌انداز سیاسی عراق را به کلی تغییر دهد.

نیروهای بسیج مردمی موسوم به حشد شعبی و نیروهای پارلمانی شیعه طرفدار ایران ابتدا از ائتلاف عبادی (ائتلاف نصر) حمایت کرده بودند. اما حمایت آنان یک روز بیشتر دوام نیاورد و آن‌ها راه خود را از نخست‌وزیر عراق جدا کردند.

عبادی اعلام کرده است که ائتلاف نصر بر اساس تخصص و صلاحیت‌ها شکل می‌گیرد و به فرقه‌گرایی در عراق دامن نمی‌زند. حشد شعبی به دلیل اختلافاتش با نخست‌وزیر عراق درباره این رویکرد و همچنین مسأله مبارزه با فساد از ائتلاف نصر جدا شد. حیدر عبادی می‌گوید از نامزدهایی دفاع می‌کند که حامی اقدامات ضد فساد او باشند. حشد شعبی اما می‌گوید دست برخی از نزدیکان نخست‌وزیر به فساد آلوده است.

عمار حکیم، روحانی با نفوذ شیعه در تابستان سال جاری رسماً خروج خود از مجلس اعلای اسلامی عراق را اعلام کرد و از تأسیس یک سازمان سیاسی جدید به نام «حزب ملی الحکمه (حکمت)» خبر داد. از تشکیل این حزب به عنوان تلاش برای بیرون آمدن از زیر نفوذ ایران یاد شده بود. جمهوری اسلامی ایران از ائتلاف عبادی با حکیم خشنود نبود.

جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا درباره میزان دخالت ایران در انتخابات پارلمانی عراق با ائتلاف‌های شکننده میان احزاب این کشور گفت:

«ما شواهد نگران‌کننده‌ای در دست داریم که نشان می‌دهد ایران با پول سعی می‌کند در نتیجه انتخابات عراق اثر بگذارد. ما فکر می‌کنیم این پول‌ها را خرج خرید رأی می‌کنند و البته در این کار هم موفقیت زیادی به دست نیاورده‌اند. ما اما می‌دانیم که آن‌ها هر کاری از دستشان برمی‌آید برای تحریف انتخابات پارلمانی عراق انجام می‌دهند و ما این کار را نمی‌پسندیم.»

انتظار می‌رود «ائتلاف فتح» شبه‌نظامیان شیعه که تحت حمایت ایران قرار دارند، نقشی عمده در انتخابات پارلمانی عراق ایفا کند. هادی عامری، رهبر سپاه بدر، یکی از مهم‌ترین گروه‌های شیعه شبه‌نظامی رهبری این ائتلاف را به عهده دارد.

وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از سخنانش به دخالت‌های ایران در سوریه و یمن هم اشاره کرد. او گفت تهران مهمات و مواد منفجره در اختیار گروه‌های مسلح طرفدار اسد می‌گذارد و از دریای سرخ (بحر الاحمر) و دریای عرب به عنوان مکانی برای آزمایش موشک‌های ضد کشتی، دستگاه‌های رهگیری، موشک‌های بالستیک و قایق‌های انفجاری استفاده می‌کند. متیس به تحرکات قایق‌های تندرو سپاه در خلیج فارس هم اشاره کرد.

بیشتر بخوانید:

چندپارگی اجتماعی عراق در آستانه انتخابات سراسری

Share