Share

وزیر کشور جدید آلمان می‌گوید اسلام به آلمان تعلق ندارد اما مسلمانانی که در آلمان زندگی می‌کنند متعلق به این کشورند.

هورست زهوفر، وزیر کشور آلمان از حزب «سوسیال‌ مسیحی» (CSU)

هورست زهوفر، وزیر کشور آلمان از حزب «سوسیال‌ مسیحی» (CSU)

هورست زِهوفر، وزیر کشور جدید آلمان از حزب «سوسیال‌ مسیحی» (CSU) جمعه ۱۶ مارس / ۲۵ اسفند در گفت‌وگو با روزنامه «بیلد» این جمله را که «اسلام به آلمان تعلق دارد» غلط خواند و گفت: «نه. اسلام به آلمان تعلق ندارد.»

او در همین حال افزود: «مسلمانانی که با ما زندگی می‌کنند، البته، متعلق به آلمان هستند.» به‌گفته او با این وجود، این بدان معنا نیست که «به دلیل در نظر گرفتن این اشتباه ما سنت‌ها و آداب و رسوم خاص کشورمان را کنار می‌گذاریم.»

جمله «اسلام به آلمان تعلق دارد» نخستین بار توسط کریستیان وولف، رئیس جمهوری سابق آلمان در سال ۲۰۱۰ و در سالگرد اتحاد آلمان بیان شد و از آن پس همواره در این کشور باب بحث بوده است. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان از حزب دموکرات مسیحی (CDU) نیز بارها به‌صراحت از آن پشتیبانی کرده است.

هورست زهوفر همچنین از کنفرانس اسلامی که هر سال در آلمان برگزار می‌شود خواست تا در مورد مشکلات انطباق و پیوند (Integration) مسلمانان با جامعه آلمانی گفت‌وگو کنند.

وزیر کشور آلمان گفت: «ما باید با انجمن‌های مسلمانان سر یک میز بنشینیم و با آن‌ها گفت‌وگو کنیم و در صورت لزوم این گفت‌وگوها را گسترش دهیم. (…) مسلمانان باید با ما، نه در کنار ما و یا علیه ما زندگی کنند. برای رسیدن به این هدف درک متقابل لازم است و این تنها زمانی ممکن است که با هم حرف بزنیم.»

دولت جدید آلمان پس از انتخابات سرتاسری این کشور در سپتامبر سال گذشته نتوانسته بود شکل بگیرد تا این‌که پس از مذاکرات طولانی بین حزب دموکرات مسیحی، حزب سوسیال مسیحی و حزب سوسیال دموکرات (SPD) به‌تازگی دولت ائتلافی جدید تشکیل شد و آنگلا مرکل چهارشنبه ۱۴ مارس/ ۲۳ اسفند برای چهارمین بار صدراعظم آلمان شد.

Share