Share

هم‌زمان با ادامه یافتن خشونت‌ها در سوریه و کشته شدن دست‌کم ۲۹ نفر دیگر از معترضان سوری، یک گروه ۵۰ نفری از ناظران اتحادیه عرب برای بررسی وقایع سوریه وارد این کشور شدند.

 

به گزارش رویترز، این گروه شامگاه دوشنبه ۲۶ دسامبر (پنجم دی ۱۳۹۰) وارد دمشق شدند.

به همراه این گروه، ۱۰ نفر از مقام‌های اتحادیه عرب نیز به دمشق سفر کرده‌اند.

نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب به رویترز گفت شمار ناظران اتحادیه عرب به مرور به ۱۵۰ نفر افزایش پیدا می‌کند.

حضور این ناظران بخشی از طرح اتحادیه عرب برای خروج سوریه از بحران ۱۰ ماهه است. سوریه روز دوشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۰ سرانجام طرح اتحادیه عرب را امضا کرد.

این طرح خواهان توقف خشونت‌علیه معترضان، آزادی زندانیان و خارج کردن ارتش و تانک‌ها از شهرهای این کشور است.

از بهمن‌ماه سال ۱۳۸۹ تاکنون اعتراضات مخالفان حکومت بشار اسد در سوریه ادامه دارد. برپایه آمار سازمان ملل متحد، اعتراضات مردمی در سوریه تاکنون بیش از پنج هزار کشته به‌جا گذاشته است.

ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل این وضعیت را "غیر قابل تحمل" خوانده و از شورای امنیت سازمان ملل خواسته است تا پرونده سوریه را به دادگاه جنایی بین‌المللی بفرستد.

حضور ناظران در سوریه بخشی از طرح اتحادیه عرب برای خروج این کشور از بحران ۱۰ ماهه است، این طرح خواهان توقف خشونت‌علیه معترضان، آزادی زندانیان و خارج کردن ارتش و تانک‌ها از شهرهای این کشور است

یک هفته پیش نیز شورای ملی سوریه خواهان برگزاری نشست فوری شورای امنیت سازمان ملل و اتحادیه عرب در رابطه با "قتل عام" روز گذشته توسط نیروهای دولتی این کشور شد.

شورای ملی سوریه که بیشترین مخالفان حکومت بشار اسد را در بر می‌گیرد چهارشنبه ۳۰ آذرماه (۲۱ دسامبر) درباره کشتارهای روز ۲۰ دسامبر در این کشور بیانیه‌ای منتشر کرد و نوشت قتل عام شهروندان غیرمسلح در شهرهای زاویه، ادلب و حمص توسط نیروهای حکومتی باید روشن شود.

برنارد والرو، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه در واکنش به کشتارهای ۲۰ دسامبر، از آن به‌عنوان "کشتار بی‌سابقه" یاد کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه گفت: "ما از روسیه می‌خواهیم تا به آهنگ مذاکرات خود در مورد طرحش در شورای امنیت سرعت بخشد."

روسیه ۲۴ آذر سال جاری پیش‌نویس قطعنامه‌ای در رابطه با سوریه را به اعضای شورای امنیت سازمان ملل ارائه کرد.

دولت روسیه در این قطعنامه خواهان مذاکره اعضای شورای امنیت در مورد اوضاع سوریه شد.

در این طرح روسیه خشونت همه طرف‌های درگیر در وقایع سوریه را محکوم کرده و گفته است دولت سوریه از نیروهای نظامی خود در برخورد با مخالفان بیش از اندازه استفاده می‌کند.

روسیه همچنین از در اختیار قرار دادن اسلحه غیرقانونی به گروه‌های مسلح نیز اظهار نگرانی کرد.

این موضع دوگانه روسیه در طرح ارائه‌شده مورد انتقاد برخی از کشورهای غربی قرار گرفته است.

روسیه از هم‌پیمانان سوریه به‌شمار می‌رود و ضمن مخالفت با تحریم سوریه از "اصلاحات" در این کشور پشتیبانی می‌کند. روسیه و چین مدتی پیش نیز قطعنامه شورای امنیت را درباره سوریه وتو کردند.

 

Share