Share

سیر حملات تروریستی در کابل و کشتار غیرنظامیان ادامه دارد. در حمله‌ای انتحاری،‌ انفجار یک خودرو بمب‌گذاری‌شده در کابل جان دست‌کم سه غیرنظامی را گرفته و چندین تن دیگر را زخمی کرده است. طالبان مسئولیت این انفجار را پذیرفت.

محل وقوع حمله انتحاری – عکس: afp

وزارت داخله افغانستان اعلام کرد که حمله انتحاری شنبه ۲۶ اسفند / ۱۷ مارس علیه مأموران امنیتی کمپانی G4S، یک شرکت چندملیتی خدمات امنیتی رخ داد اما به آنها آسیبی وارد نکرد،‌ بلکه شهروندان عادی را از پای درآورد.

این حمله در ساعتی رخ داد که کارمندان و کارگران در نخستین روز کاری هفته به محل کار می‌رفتند. نجیب دانش،‌ وزیر داخله افغانستان در این‌باره به خبرگزاری فرانسه گفت: «حدود ۹:۱۰ صبح امروز [به وقت محلی] یک خودرو بمب‌گذاری‌شده در منطقه نهم کابل منفجر شد.»

هرچند دانش از مرگ دو شهروند و مجروحیت سه تن دیگر خبر داده، وزارت بهداشت پاکستان شمار مجروحان را چهار تن و خبرگزاری «رویترز» شمار قربانیان را به نقل از دیگر مقام‌های افغان سه تن اعلام کرده است.

هرچند این خودرو به سمت مقر G4S در حرکت بود،‌ پیش از رسیدن به آن منفجر شد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان پس از این حمله مسئولیت آن را برعهده گرفت. او در پیامی از طریق واتس‌اپ برای روزنامه‌نگاران مدعی شد که مهاجم انتحاری کاروان «سربازان خارجی» را هدف گرفته است: «همه اشغالگران کشته شدند».

کابل: اولویت آمریکا و طالبان

این حمله همزمان با افزایش فشارها بر طالبان برای آغاز گفتگوهای صلح با دولت این کشور رخ می‌دهد و چهارمین حمله انتحاری به کابل در سه هفته اخیر است.

چند روز پیش جان نیکلسون، یک فرمانده ارشد نظامی ایالات متحده در افغانستان گفته بود که امنیت پایتخت این کشور «اولویت اصلی» نیروهای بین‌المللی است و «کابل و حفاظت از مردم آن و شهروندان خارجی حاضر در آن اکنون مهم‌ترین هدف تلاش‌های ماست».

اما همزمان طالبان و نیز گروه «دولت اسلامی» (داعش) در ماه‌های اخیر حملات خود در کابل را افزایش داده اند؛ به ویژه پس از اعلام استراتژی جدید آمریکا در افغانستان از سوی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده که با افزایش سربازان آمریکایی در آن کشور جنگ‌زده و برداشتن محدودیت زمانی برای حضور نیروهای خارجی موافقت کرد.

آخرین نمونه این حملات ۹ مارس رخ داد که در آن یک مهاجم انتحاری داعش با منفجرکردن خود در محله‌ای شیعه‌نشین ۹ تن را از پای درآورد.

حمله شنبه در آستانه آغاز فصل بهار رخ می‌دهد؛ فصلی که همواره حملات طالبان در افغانستان در آن تشدید می‌شود.

اشرف غنی،‌ رئیس‌جمهوری افغانستان طرح صلحی آماده کرده و خواستار مذاکره با طالبان شده است.

اما طالبان پیش‌تر اعلام کرده که در صورت خروج نیروهای آمریکایی و دیگر نیروهای ناتو از افغانستان، برای صلح پای میز مذاکره می‌نشیند. طالبان خواستار مذاکره مستقیم با آمریکا و نه دولت مرکزی کابل شده بود.

آمریکا گفته هیچ تمایلی به مذاکره مستقیم با طالبان ندارد،‌ مگر آنکه طالبان ابتدا مذاکره با دولت مرکزی در کابل را آغاز کند.

ینس استولتبرگ،‌ دبیرکل ناتو نیز جمعه از طالبان خواسته بود تا گفت‌و‌گوهای مستقیم صلح با کابل را آغاز کند.

بمب‌گذاری‌ها و حملات انتحاری اسلام‌گرایان تندرو در ماه‌های گذشته،‌ به ویژه در کابل،‌ پایتخت افغانستان جان صدها تن را گرفته است. طالبان در چندین ولایت افغانستان حضور دارد و با نیروهای دولتی در حال جنگ است.

سازمان ملل ۱۵ فوریه در گزارش سالانه درباره جنگ در افغانستان اعلام کرد که در سال ۲۰۱۷ بیش از ۱۰ هزار غیرنظامی در درگیری‌های افغانستان کشته و زخمی شدند: ۳۴۳۸ کشته و ۷۰۱۵ زخمی. بدین‌ترتیب،‌ شمار کشته‌شدگان و زخمی‌های غیرنظامی در هر یک از چهار سال گذشته در افغانستان همواره بالای ۱۰ هزار تن بوده.


در همین زمینه

فراخوان طالبان به تحریم کنفرانس صلح افغانستان در اندونزی

Share