Share

فعالان کارگری در ایران از احضار چهار تن از کارگران مجتمع صنعتی نیشکر هفت‌تپه به دادگاه خبر می‌دهند.

کارگران معترض هفت‌تپه ـ تصویر آرشیوی

به گزارش وب‌سایت «اتحادیه آزاد کارگران»، اسماعیل بخشی، کرامت پام، رحیم بسحاق و رمضان علیپور شنبه ۲۶ اسفند از سوی دادستانی شهرستان شوش به دادگاه فراخوانده شده‌اند.

این چهار تن پیشتر یکشنبه ۱۳ اسفند و پس از آنکه تمام بخش‌های کارخانه را اعتصاب در بر گرفت، به دادستانی شوش احضار شده بودند.

آنها همچنین از جمله کارگرانی بودند که پیش از این نیز چندین بار به دلیل اعتراضات کارگری در نیشکر هفت‌تپه به دادسرا احضار شده بودند یا تحت بازجویی قرار گرفته بودند.

چهار کارگر نیشکر هفت تپه که در پی گسترش اعتصاب احضار شده اند

کارگران نیشکر هفت‌تپه چندین ماه است که به دلیل پرداخت‌نشدن مطالبات مزدی خود مکرراً دست به اعتصاب و اعتراض می‌زنند. تعیین تکلیف کارگران بازنشسته و نیز عدم پرداخت حق بیمه کارگران از دیگر موارد محل اعتراض است.

فشارها در حالی رخ می‌دهد که کارفرما وعده پرداخت دستمزدها و عیدی کارگران را تا پیش از سال نو داده است. هفته گذشته نیز سندیکای نیشکر هفت‌تپه شنبه از برگزاری جلسه بین نمایندگان این کارگران در فرمانداری شوش با نمایندگان کارفرما و فرماندار و نیروهای امنیتی خبر داد.

در این جلسه فرماندار از کارگران خواسته بود تا اعتصاب را پایان دهند و با بازگشت به سر کار و راه‌اندازی مجدد کارخانه و تولید شکر،‌ به کارفرما اجازه دهند تا مطالبات آنها را بپردازد. نمایندگان کارگران نیز پاسخ داده بودند که کارگران باید موافقت یا عدم موافقت با این پیشنهاد را اعلام کنند و نمایندگان تنها پیام‌رسان خواهند بود.

در این جلسه نیز اسماعیل بخشی،‌ نماینده کارگران هفت‌تپه از سوی رئیس اطلاعات شهرستان شوش تهدید به بازداشت شده بود.

به گفته کارگران هفت‌تپه، رئیس اطلاعات، نماینده کارگران هفت‌تپه را «منافق» و«عامل شبکه‌های خارج‌نشین» معرفی کرده و او را از سخنرانی در جمع کارگران هم منع کرد.

پلیس چند هفته پیش نیز بعد از یک تجمع اعتراضی در هفت‌تپه، بخشی را مورد ضرب و شتم قرار داده بود.


در همین زمینه

Share