Share

ابراهیم یزدی، دبیرکل نهضت آزادی ایران به اتهام "اقدام علیه امنیت کشور و نشر اکاذیب" به هشت سال حبس و پنج سال محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شد.

 

به گزارش تارنمای آفتاب، این حکم از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران صادر شده است.

محمدعلی دادخواه، وکیل دبیرکل نهضت آزادی گفته است: "آقای دکتر یزدی طبق اصل ۱۶۸ قانون اساسی به صلاحیت دادگاه اعتراض داشتند، چون باید یک دادگاه عمومی و باحضور هیأت منصفه و علنی دادگاه برگزار می‌شد و چون این موارد رعایت نشده، هیچ دفاعیه‌ای ارائه نکردیم و قاعده این بود که دادگاه به عدم صلاحیت خودش رأی دهد."

بر اساس اصل ۱۶۸ قانون اساسی رسیدگی به جرائم سیاسی باید به‌طور علنی و با حضور هیأت منصفه باشد اما مقام‌هایی قضایی ایران با استناد به اینکه در قوانین ایران، جرم سیاسی تعریف نشده از اجرای این اصل خودداری می‌کنند.

وکیل ابراهیم یزدی ابراز امیدواری کرده دادگاه تجدیدنظر به صلاحیت نداشتن دادگاه بدوی رأی بدهد تا اتهامات موکلش در دادگاهی با حضور هیأت منصفه و به طور علنی بررسی شود

به گفته وی "دادگاه، مستندی که ارائه داده قانون احزاب است، در حالی که نهضت آزادی ایران سال ۱۳۴۰ تأسیس شده است… ضمن اینکه در این قانون هیچ بندی مبنی بر اخذ مجوز وجود ندارد."

دادخواه ابراز امیدواری کرد دادگاه تجدیدنظر به "صلاحیت نداشتن" دادگاه بدوی رأی بدهد تا اتهامات در دادگاهی با حضور هیأت منصفه و به طور علنی بررسی شود.

یزدی آبان امسال در دادگاه انقلاب محاکمه شده بود اما وی در دفاعیه خود صلاحیت دادگاه انقلاب را در رسیدگی به پرونده‌اش رد کرد.

دبیرکل نهضت آزادی ایران در دفاعیه خود نوشته بود محاکمه وی در واقع محاکمه نهضت آزادی ایران است و برپایه قانون اساسی جمهوری اسلامی رسیدگی به جرایم سیاسی و مطبوعاتی باید علنی و با حضور هیأت منصفه باشد.

ابراهیم یزدی پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ در حالی که در بیمارستان بستری بود، بازداشت شد و پس از ۷۲ ساعت آزاد گردید.

او در دی‌ماه ۱۳۸۸ دوباره بازداشت شد و پس از ۶۰ روز زندان انفرادی به‌دلیل بروز مشکلات قلبی به بیمارستان منتقل و مورد عمل قلب باز قرار گرفت. پس از آن نیز به توصیه پزشکان معالج، با وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی به مرخصی آمد.

وی در روز ۹ مهرماه ۱۳۸۹ به اتهام "شرکت در نماز جمعه غیرقانونی"، در شهر اصفهان برای سومین بار بازداشت و به بند ۲۰۹ در زندان اوین منتقل شد.

این بار او سه ماه را در سلول انفرادی سپری کرد و سپس به یکی از خانه‌های امن وزارت اطلاعات منتقل و مدت سه ماه نیز در این خانه تحت بازداشت قرار گرفت.

اتهام اصلی وی، "اداره تشکیلات غیرقانونی نهضت آزادی ایران" است. وی از سال ۱۳۷۳ به‌عنوان دبیرکل این حزب برگزیده شد.

 

Share