Share

رئیس ستاد مشترک آمریکا می‌گوید که "به آرامی و در خفا" هدایت تدارک حمله نظامی به ایران را بر عهده دارد.

ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک آمریکا در گفت‌وگو با رسانه‌های آمریکایی در افغانستان با بیان آن‌که "ارتش آمریکا به نقطه‌ای رسیده است که در صورت لزوم دست به اقدام قهرآمیز علیه ایران خواهد زد" در عین حال تأکید کرد که "جنگ علیه ایران می‌تواند به یک تراژدی بیانجامد."

ژنرال دمپسی همچنین تأکید کرد که ارتش آمریکا "در حال بررسی یک سلسله از گزینه‌های متفاوت است."

این مقام ارشد نظامی ایالات متحده آمریکا با اعلام رضایت از گزینه‌هایی که تاکنون طراحی کرد‌ه‌اند، این گزینه‌ها را "قابل انکشاف" دانسته که در زمانی ضروری به اجرا گذاشته شوند.

روزنامه دیلی‌تلگراف، چاپ لندن می‌‌نویسد اظهارات دمپسی در شرایطی بیان شده است که پیشتر لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا، گفته بود که برای توقف برنامه هسته‌ای ایران و جلوگیری از دستیابی تهران به سلاح اتمی "همه گزینه‌ها روی میز است."

مارتین دمپسی: اگر پرسش این است که ‌آیا ما به طرق مختلف درباره ایران دست به جمع‌آوری اطلاعات می‌زنیم، پاسخ مثبت است. این بی‌خردی است که آمریکا درباره فعالیت‌های کشوری که آمریکا را دشمن خود می‌داند، آگاهی نداشته باشد

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا همچنین گفته است: "بزرگ‌ترین نگرانی من از محاسبه‌ی اشتباه در تصمیم‌گیری است. محاسبات اشتباه می‌توانند ما را به نزاعی سوق دهند که برای منطقه و جهان بدل به یک تراژدی شود."

دمپسی درباره "جمع‌آوری اطلاعات از طریق پهپادهای جاسوسی در خاورمیانه" نیز تأکید کرده که اگر آمریکا دست به این تلاش‌ها نزند، نشانه بی‌خردی خواهد بود.

این مقام نظامی آمریکایی می‌افزاید که آمریکا باید از فعالیت‌های نظامی کشورهای خاورمیانه مطلع باشد. اما دمپسی مستقیماَ درباره نقش پهپاد‌های جاسوسی در این زمینه سخنی نگفت.

دمپسی در ادامه می‌گوید: "اگر پرسش این است که ‌آیا ما به طرق مختلف درباره ایران دست به جمع‌آوری اطلاعات می‌زنیم، پاسخ مثبت است. این بی‌خردی است که آمریکا درباره فعالیت‌های کشوری که آمریکا را دشمن خود می‌داند، آگاهی نداشته باشد."

وی همچنین به همکاری آمریکا با اسرائیل برای جمع‌آوری اطلاعات محرمانه درباره ایران اشاره کرده ودر عین حال افزوده است که هیچ تضمینی وجود ندارد که اسرائیل پیش از یک حمله نظامی به ایران، آمریکا را در جریان امور قرار دهد.

او می‌گوید که آمریکا می‌کوشد اعتماد اسرائیل را در این زمینه به‌دست آورد و نگرانی‌ها و خواسته‌های این کشور را در این مورد به رسمیت بشناسد، تا بتوان به همکاری بهتری در این زمینه دست یافت.

وزیر دفاع آمریکا هفته پیش اعلام کرده بود که ایران حدود یک سال از دستیابی به سلاح هسته‌ای فاصله دارد.

پانه‌تا درباره سیاست واشنگتن در قبال برنامه اتمی ایران گفته بود: "ایالات متحده مایل نیست که ایران به سلاح اتمی دست یابد. این خط قرمز برای ما و برای اسرائیل است. اگر ضروری باشد دست به عمل خواهیم زد. اگر ایران دست به ساخت سلاح هسته‌ای بزند و ما از ساخت آن آگاهی یابیم، هر اقدام لازم برای متوقف کردن آن را در پیش خواهیم گرفت."

بنا به گزارش دیلی‌تلگراف سازمان‌های امنیتی آمریکا عملیات شناسایی خود را از طریق پهپادهای جاسوسی در خاورمیانه گسترش داده‌اند.

در اوایل ماه گذشته (نوامبر ۲۰۱۱) مقامات ایرانی خبر دادند که ۱۵ نفر متهم به جاسوسی برای آمریکا و اسرائیل هستند.

در هفته پیش نیز تلویزیون ایران گفت‌وگویی با فردی به نام امیر میرزایی حکمتی را پخش کرد.

امیر میرزایی حکمتی در این برنامه تلویزیونی ظاهراَ اعتراف کرد که تفنگدار دریایی پیشین آمریکا بوده و برای سازمان‌های امنیتی ایالات متحده سرگرم جاسوسی بوده است.

روز گذشته نخستین جلسه محاکمه وی که از سوی نهادهای امنیتی و قضایی ایران به "جاسوسی" برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) متهم شده، به ریاست ابوالقاسم صلواتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران برگزار شد.

امیر میرزایی حکمتی که ۲۸ سال سن دارد به اتهام "همکاری با دولت متخاصم آمریکا و سرویس جاسوسی سیا علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران" بازداشت شده است.
 

 

Share