Share

مراسم خاکسپاری پیکر رهبر کره شمالی با شرکت صدها هزار نفر از مردم این کشور که به‌شدت متأثر و گریان بودند برگزاری شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، حکومت کره شمالی ۱۱ روز پس از اعلام خبر مرگ کیم جونگ ایل، رهبر این کشور مراسم عظیم خاکسپاری وی را امروز چهارشنبه هفتم آذرماه (۲۸ دسامبر) با سازماندهی بی‌سابقه‌ای برگزار کرد.

این مراسم که در آن هیچ نماینده‌ای از کشورهای دیگر شرکت نکرده بودند در ساعت ۱۰ بامداد (چهار و ۳۰ دقیقه به‌وقت ایران) در مقبره کومسوسان پیونگ‌یانگ آغاز شد.

پیکر کیم جونگ ایل ساعاتی در فضای برفی شهر در میان جمعیت حاضر در مراسم گردانده و سپس به مقبره خاندان خود برده شد تا در آن‌جا مومیایی شود.

مقبره کومسوسان در زمان حکومت کیم ایل سونگ، پدر کیم جونگ ایل، محل اقامت وی بود اما پس از مرگ او به دستور کیم جونگ ایل به مقبره خاندان آنان تبدیل گردید.

تلویزیون دولتی کره شمالی در ساعت ۱۴ به‌وقت محلی، چهار ساعت پس از شروع مراسم با اعلام پخش زنده، نمایش تصاویر این مراسم را آغاز کرد

گفته می‌شود این مراسم به مدت دو روز به طول بینجامد و ظهر روز پنج‌شنبه نیز حرکت تمامی قطارها و کشتی‌ها به احترام رهبر کره شمالی متوقف شود.

یک روزنامه کره جنوبی به‌نام Korea JoongAng Daily اعلام کرد که پیونگ‌یانگ از همه شهروندان خود که در خارج از کشور کار می‌کنند خواسته بود تا برای شرکت در این مراسم به کشور بازگردند.

این روزنامه افزود صدها کامیون پر از گل به‌منظور استفاده در این مراسم از مرز چین به کره شمالی وارد شده بودند.

تلویزیون دولتی کره شمالی در ساعت ۱۴ به‌وقت محلی با اعلام پخش زنده، نمایش تصاویر این مراسم را آغاز کرد.

نخستین تصاویر تلویزیون دولتی، لیموزین سیاهی را که بر آن تصویر عظیمی از رهبر کره شمالی قرار داشت و سپس تصویر نظامیانی که به‌نشانه احترام تعظیم می‌کردند؛ نشان می‌داد.

در پس این تصاویر لیموزین دیگری دسته گل بزرگی را حمل می‌کرد و پس از آن خودروی درازی تابوتی را که در پرچم سرخ پیچیده شده بود با خود می‌برد.

تلویزیون دولتی کره شمالی مردم شرکت‌کننده در این مراسم را نشان می‌داد که به‌شدت گریه می‌کردند و متأثر بودند

تلویزیون دولتی همچنین مردم شرکت‌کننده در این مراسم را نشان می‌داد که به‌شدت گریه می‌کردند و متأثر بودند. آن‌ها هنگامی که خودروی حامل جنازه رهبر کره شمالی از مقابل‌شان عبور می‌کرد در برابر آن تعظیم می‌کردند.

کیم جونگ اون، رهبر جدید کره شمالی و پسر کیم جونگ ایل در سمت راست خودروی حامل تابوت راه می‌رفت و در سمت چپ آن چندین مقام ارتش کره شمالی قرار داشتند.

بامداد امروز کیم جونگ اون از سوی خبرگزاری رسمی حکومت کره شمالی "رهبر اعظم حزب، دولت و ارتش" نامیده شد در حالی که هنوز به‌شکل رسمی این مقام‌ها را ندارد.

روز دوشنبه، ۲۸ آذر (۱۹ دسامبر)، تلویزیون دولتی کره شمالی ساعاتی پس از اعلام خبر درگذشت کیم جونگ ایل، کیم جونگ اون را با لقب "وارث کبیر" خطاب کرد و خبر داد که وی جانشین پدرش شده است.

کیم جونگ ایل رهبر ۶۹ ساله کره شمالی بامداد ۲۶ آذر (۱۷ دسامبر) در قطاری که قصد بازدید از ناحیه‌ای در خارج از پایتخت را داشت، بر اثر حمله قلبی درگذشت.

وی از سال ۱۹۹۴ پس از مرگ پدرش رهبر کره شمالی شد و در سال ۲۰۰۸ دچار سکته مغزی گردید.

کیم جونگ ایل در ۱۷ سال حضورش در قدرت، تنها به کشورهای روسیه و چین سفر می‌کرد. در دوران سلطه او بر کره شمالی، اصرار این کشور بر برنامه اتمی‌اش و ساخت بمب اتمی، تحریم‌های گسترده‌ای را از سوی جامعه جهانی به دنبال داشت.

با گسترش تحریم‌ها و انزوای این کشور، کره شمالی با بحران اقتصادی و کمبود مواد غذایی روبه‌رو شد.

کیم جونگ اون رهبر جدید کره شمالی در سال ۱۹۸۴ به دنیا آمده و سومین و کوچک‌ترین پسر کیم جونگ ایل است.

گفته می‌شود وی در اواخر دهه ۹۰ میلادی برای فراگیری زبان انگلیسی با نام مستعار برای مدت کوتاهی در مدرسه‌ای در سوئیس به تحصیل پرداخت اما از جزئیات زندگی‌اش پس از این زمان اطلاعی دقیقی در دست نیست.

تصاویری از مراسم خاکسپاری پیکر رهبر کره شمالی:

 

Share