Share

حملات تروریستی شنبه ۱۷ مارس/۲۶ اسفند در افغانستان که با انفجار یک خودرو بمب‌گذاری‌شده در پایتخت این کشور آغاز شد، با چهار حمله دیگر در کابل و ولایت‌های غزنی و غور و خوست ادامه یافت. همزمان ارتش افغانستان به مواضع طالبان در ولایت هلمند حمله هوایی کرد.

کودکان یک مدرسه دینی در خوست هدف بمب‌گذاری قرار گرفتند – تصویر آرشیوی

گروه طالبان افغانستان شنبه‌شب ۱۷ مارس / ۲۶ اسفند در حمله به یک ایست بازرسی در استان غزنی دست‌کم پنج مأمور پلیس را از پای درآورد.

محمد زمان، رئیس پلیس محلی ولایت غزنی دراین‌باره گفته که حمله طالبان به درگیری مسلحانه دو ساعته با مأموران پلیس انجامیده است. به گفته او، چهار مأمور پلیس نیز در این حمله مجروح شده‌اند.

شاهدان عینی نیز از شنیده‌شدن صدای تیراندازی با سلاح‌های سبک و سنگین تا بامداد یکشنبه ۲۷ اسفند در شهر غزنی خبر می‌دهند.

به ادعای رئیس پلیس غزنی، مهاجمان طالبان پس از این درگیری عقب‌نشینی کرده‌اند.

این دومین حمله طالبان در روز شنبه بود. یک مهاجم انتحاری عضو این گروه با انفجار خودرویی بمب‌گذاری‌شده در کابل هفت تن را کشت و مجروح کرد.

۱۷ کودک، قربانی بمب جاده‌ای در غور و خوست

شنبه‌شب یک بمب کنارجاده‌ای نیز در ولایت غور افغانستان منفجر شد.

محمد اقبال نظامی، سخنگوی فرماندهی پلیس ولایت غور محل این انفجار را شهر تیوره اعلام کرد. به گفته او، شش کودک چوپان در حال چراندن دام‌های خود و عبور از جاده در ولسوالی تیوره بودند که این بمب منفجر شد. یکی از آنها جان داد و پنج‌تن دیگر مجروح شدند.

سخنگوی پلیس مسئولیت کارگذاری این بمب را متوجه طالبان دانست.

بصیر بینا، سخنگوی نیروهای پلیس ولایت خوست نیز از انفجار بمب دیگری در آنجا خبر داد.

به گفته او، دو کودک کشته و ۹ کودک دیگر مجروح شده‌اند. برخی آمارها کودکان مجروح را تا ۱۵ تن ذکر کرده‌اند.

این انفجار در محوطه متعلق به مدرسه‌ای دینی در ولسوالی نادرشاه‌کوت رخ داد. بینا از انفجار بمب جاده‌ای دیگری خبر داده است اما جزئیات بیشتر منتشر نشده.

بمب‌های کنارجاده‌ای یکی از سلاح‌های گروه‌های «تروریستی» است که گاه جان غیرنظامیان را نیز می‌گیرد. این وسیله انفجاری پس از اشغال عراق به طور خاص علیه نیروهای آمریکایی به کار گرفته شد.

مسئولیت این دو بمب‌گذاری را هنوز هیچ گروهی برعهده نگرفته است.

حمله دیگری به کابل یک کشته داد

خبرگزاری صدای افغان از وقوع حمله دیگری در پایتخت افغانستان خبر می‌دهد.

بنا به این گزارش، یک بمب دستی به داخل مرکز آموزشی کوثر دانش در کابل پرتاب شده و دست‌کم یک کشته و یک مجروح برجای گذاشته است.

جزئیات جدیدی منتشر نشده اما برخی تنها قربانی این حمله را مهاجم معرفی کرده‌اند.

چهار حمله یادشده در آستانه آغاز فصل بهار رخ می‌دهد؛ فصلی که همواره حملات طالبان در افغانستان در آن تشدید می‌شود.

طالبان و نیز گروه «دولت اسلامی» (داعش) در ماه‌های اخیر حملات خود را افزایش داده اند؛ به ویژه پس از اعلام استراتژی جدید آمریکا در افغانستان از سوی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده که با افزایش سربازان آمریکایی در آن کشور جنگ‌زده و برداشتن محدودیت زمانی برای حضور نیروهای خارجی موافقت کرد.

طالبان تا کنون در برابر فشارها برای رفتن به پای میز مذاکره با دولت افغانستان تسلیم نشده است.

حمله به مواضع طالبان در هلمند

در میان این موج حملات تروریستی، وزارت دفاع افغانستان یکشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که به مواضع طالبان در ولایت هلمند در جنوب افغانستان حمله هوایی کرده است.

بنا به بیانیه وزارت دفاع، مخفیگاه های طالبان در مناطق گرشک، نادالی، نهرسراج، سنگین و مارجه در ولایت هلمند هدف قرار گرفتند. ادعا شده که ۲۹ عضو طالبان در این حملات کشته شده اند و مقادیر زیادی سلاح و مهمات از اعضای این گروه کشف و ضبط شده است.

سازمان ملل ۱۵ فوریه در گزارش سالانه درباره جنگ در افغانستان اعلام کرد که در سال ۲۰۱۷ بیش از ۱۰ هزار غیرنظامی در درگیری‌های افغانستان کشته و زخمی شدند: ۳۴۳۸ کشته و ۷۰۱۵ زخمی. در این میان بیش از ۸۵۰ کودک کشته و بالای ۲۳۰۰ کودک مجروح شدند.


در همین زمینه

ادامه حملات انتحاری طالبان در کابل: دست‌کم سه غیرنظامی کشته شدند

Share