Share

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان از طرح آمریکا برای ایجاد دفتر نمایندگی طالبان در قطر به‌منظور انجام مذاکرات صلح با این گروه پشتیبانی کرد.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد حامد کرزی گفته است با وجود این‌که ترجیح می‌دهد این نمایندگی در ترکیه و یا عربستان گشایش یابد اما با طرح آمریکا برای ایجاد دفتر نمایندگی برای طالبان در قطر موافق است.

حامد کرزی گفته است که به‌خاطر برقراری صلح با طالبان، به‌طور جدی آماده است یک نشانی مشخص برای آنان ایجاد شود.

افزون بر این، رئیس جمهور افغانستان در واکنش به نگرانی‌ها در مورد برهم خوردن ثبات در این کشور پس از خروج نظامیان خارجی در سال ۲۰۱۴، اطمینان داده است که با خروج نظامیان خارجی هرج‌ومرج نخواهد شد.

زلمی رسول، وزیر امور خارجه افغانستان گفت ایجاد دفتر برای طالبان در خارج از کشور به‌معنای شناسایی سیاسی آنان نیست

اما کرزی تأکید کرده است که جامعه بین‌المللی باید برای این‌که نیروهای امنیتی افغانستان توانایی دفاع از کشور خود را داشته باشند، در تقویت و تجهیز این نیروها تلاش کند.

هم‌زمان وزیر امور خارجه افغانستان در سخنانی در شهر هرات در غرب این کشور گفت که ایجاد دفتر برای طالبان در خارج از کشور به‌معنای شناسایی سیاسی آنان نیست و این دفتر تنها به‌عنوان یک مکان ملاقات استفاده خواهد شد.

زلمی رسول، که به هدف تشریح سیاست خارجی افغانستان و گفت‌وگو با مسئولان محلی و مردم، به هرات سفر کرده است بار دیگر بر شرایط گذشته دولت افغانستان برای صلح با طالبان تأکید کرد.

وی گفت: "خط مشی ما واضح است، ما با کسانی صلح می‌کنیم که قانون اساسی افغانستان را قبول کنند و با گروه‌های تروریستی ارتباط نداشته باشند."

گروه طالبان که تاکنون همواره بر خروج نیروهای خارجی از کشور به‌عنوان شرط خود به‌منظور هرگونه گفت‌وگو و مذاکره برای صلح تاکید کرده‌اند به گزارش‌های تازه در مورد تأسیس دفتر نمایندگی‌شان در خارج از افغانستان، از جمله در قطر اظهارنظر نکرده‌اند.

 

Share