Share

محمد ثلاث درویش گنابادی که به قتل عمد سه مامور پلیس متهم است، در آخرین جلسه دادگاه گفت این اتهام را نمی‌پذیرد.

محمد ثلاث از دراویش گنابادی

آخرین جلسه رسیدگی به اتهام ثلاث یکشنبه ۲۷ اسفند در شعبه نهم دادگاه کیفری تهران برگزار شد. او که یکم اسفند امسال به اتهام زیرگرفتن سه مامور پلیس بازداشت شد، بار دیگر تاکید کرد: اتهام عمدی بودن قتل را نمی‌پذیرد.

ثلاث گفت:

«اول آرام حرکت کردم تا نیروی انتظامی کنار بکشد و فیلم آن هم موجود است که من چراغ زدم. اگر می‌خواستم به کسی بزنم چرا باید چراغ بزنم. من در پاسگاه هم گفتم عمدا این کار را نکردم.»

این درویش گنابادی که پیشتر خانواده سه مامور کشته شده برایش تقاضای قصاص نفس کرده بودند، گفت مشکل بینایی دارد.

ثلاث از دادگاه خواست او را به پزشکی قانونی ببرند تا چشم‌هایش را معاینه کنند.

محمد ثلاث یکم اسفند امسال پس از حمله ماموران پلیس به تجمع دراویش گنابادی که خواستار آزادی نعمت ریاحی شده بودند، دستگیر شد.

فرمانده پلیس تهران او را راننده اتوبوسی که به سمت ماموران پلیس حرکت کرد و سه تن از آنان را زیر گرفت، معرفی کرد و خواستار اشد مجازات برای او شد.

سایت تعطیل شده مجذوبان نور که دو روز قبل تعطیل شد، پیش از این ویدئو و تصاویری از خشونت ماموران پلیس در برخورد با دراویش معترض منتشر کرده بود.

جمعی از دراویش گنابادی ۳۰ بهمن امسال در اعتراض به دستگیری نعمت‌الله ریاحی در مقابل کلانتری ۱۰۲ پاسداران تهران تجمع کردند.

شامگاه یکم اسفند ماموران پلیس و لباس شخصی‌ها به دراویش معترض حمله و تعداد زیادی از آنان را دستگیر کردند.

تصاویر منتشر شده از دراویش نشان می‌دهد که تعدادی از آنان به شدت مجروح شده‌اند. همچنین یک ویدئو کوتاه از لحظه دستگیری دراویش در مقابل محل سکونت تابنده قطب دراویش بیانگر خشونت کلامی لباس شخصی‌ها و ضرب و شتم دراویش با چاقو و قمه است.

یزدان فلاح‌زاده نماینده حقوقی پلیس تهران اما در جلسه رسیدگی به اتهام ثلاث مدعی شد «ماموران نیروی انتظامی در طول حادثه اخلاق اسلامی را رعایت کردند».

دو تن از ماموران پلیس هم که به عنوان شاهد عینی به دادگاه آمده بودند، گفتند: «دیده‌اند که اتوبوس به سمت ماموران پلیس حرکت کرده و امامی، یکی از ماموران نیروی انتظامی را زیر گرفته است».

یکی از شاهدان دادگاه گفت: «ماموران پلیس اسلحه و سپر برای دفاع از خود نداشتند».

این اظهارات در حالی بیان شد که در تصاویر منتشر شده از رویداد گلستان هفتم خیابان پاسداران تهران، ماموران ضد شورش و لباس شخصی‌ها با سلاح گرم و سرد به دراویش حمله می‌کنند.

محمد ثلاث هم در دفاع از خود گفت: «هنگامی که ماموران یگان ویژه رسیدند، به ما حمله کردند و ضربه زدند که سر من ۱۷ بخیه خورد».

او در نخستین جلسه دادگاه هم از خشونت ماموران پلیس در برخورد با دراویش سخن گفته بود: «نیروی انتظامی باید نظم را برقرار کند نه به کسانی که ذکر الله می‌گویند با باتوم ضربه بزند… ایراد از نیروی انتظامی است که به آنها آموزش نداده چرا که تا به ما می‌رسند حمله می‌کنند».

خبرگزاری تسنیم یک ویدئو از محمد ثلاث بر روی تخت بیمارستان منتشر کرد که نشان دهنده مجروح شدن او از ناحیه سر بود.

ثلاث در بخش دیگری از اظهارات خود بار دیگر تاکید کرد: ماموران پلیس را به عمد نکشته است.

او از دادگاه خواست که سریعتر حکم اعدامش را صادر کند چرا که «وجدانش راحت است که کسی را به عمد نکشته است».

وکیل تسخیری ثلاث اما انتصاب قتل عمد به موکلش را سخت دانست و گفت: «در حوادث رانندگی هیچگاه راننده قاتل محسوب نمی‌شود».


بیشتر بخوانید:

قطع پخش زنده دادگاه تلویزیونی: محمد ثلاث اتهام قتل عمد را رد کرد

Share