Share

ابوالفضل قدیانی از اعضای سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران به اتهام "توهین" به رهبر ایران به سه سال حبس تازه محکوم شد.

 

به گزارش کلمه، قدیانی باید چهارم آذر امسال آزاد می‌شد اما با این حبس تازه باید سه سال دیگر در زندان بماند.

کلمه می‌گوید قدیانی چندی پیش در بیمارستان بستری بوده و پس از عمل جراحی قلب بدون طی کردن دوران نقاهت از بیمارستان به زندان منتقل شده است.

ابوالفضل قدیانی اولین بار در دی ماه ۱۳۸۸ بازداشت و به اتهام توهین به رییس دولت به یک سال حبس محکوم شده بود.

ابوالفضل قدیانی دو ماه پیش در دادگاهی که در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب برایش تشکیل شده بود، شرکت نکرده و آن را غیر قانونی خوانده است

قدیانی سال گذشته در مصاحبه‌ای محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران را "مستبد" نامیده بود.

وی مخالفت احمدی‌نژاد با دموکراسی و اجرا نکردن برخی از قوانین را از نشانه‌های استبداد احمدی‌نژاد اعلام کرده بود.

از دیدگاه این عضو سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، احمدی‌نژاد که "با "عقل بیگانه است"، با رفتارهایش ایران را با "بحران‌های عمیق" روبرو کرده و ممکن است نتیجه اقداماتش به بروز "جنگ" منجر شود.

به گفته وی، حزب "پادگانی" که شامل "بسیجی‌ها، لباس شخصی‌ها و نظامی‌هایی" که در سیاست وارد شده‌اند، "انتخابات را هدایت کردند و دست به کودتا زدند."

مخالفان دولت کنونی ایران می‌گویند که در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری سال ٨٨ در این کشور، محمود احمدی‌نژاد با "دخالت نهادهای اطلاعاتی و نظامی و آرای مهندسی شده" به عنوان پیروز انتخابات معرفی شده است. اما مقامات حکومت ایران این اتهام را رد می‌کنند.

بنا به این گزارش، قدیانی دو ماه پیش در دادگاهی که در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب برایش تشکیل شده بود، شرکت نکرده و آن را "غیر قانونی" خوانده است.

این عضو سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی با ارئه لایحه‌ای به دادگاه گفته بود "دادگاه سیاسی، عقیدتی باید علنی و با هیأت منصفه باشد."

بر اساس اصل ۱۶۸ قانون اساسی رسیدگی به جرائم سیاسی باید به‌طور علنی و با حضور هیأت منصفه باشد اما مقام‌هایی قضایی ایران با استناد به اینکه در قوانین ایران، جرم سیاسی تعریف نشده از اجرای این اصل خودداری می‌کنند.

 

Share