Share

رهبر جمهوری اسلامی ایران از دستگاه دیپلماسی کشور خواست که نقش‌آفرینی مؤثری در تحولات کشورهای عربی داشته باشد.

آیت‌الله علی خامنه‌ای که روز چهارشنبه، هفتم دی‌ماه در دیدار با وزیر، مقام‌های وزارت امور خارجه و سفیران جمهوری اسلامی صحبت می‌کرد، گفت که وزارت خارجه ایران در این اوضاع پیچیده و حساس، باید با تبیین حرف نو در جامعه به نقش‌آفرینی مؤثر بپردازد.

آیت‌الله خامنه‌ای همچنین از وزارت خارجه دولت ایران خواست که با استفاده از "حکمت و منطق"، مواضع طرف‌های دیگر را به تدریج به مواضع خود نزدیک کند.

آیت‌الله خامنه‌ای نقش آمریکا در بهار عربی را "توهم محض" خواند و گفت: "برخی تصور می‌کنند آمریکا در پشت صحنه، در حال مدیریت این تحولات است اما این تحلیل، توهم محض است، هم‌چنان‌که ۳۰ سال پیش نیز بعضی‌ها، با نگاه متوهم فکر می‌کردند انقلاب اسلامی طراحی آمریکا بوده است."

این در حالی است که وی پیشتر، جنبش اعتراضی در سوریه را حاصل دخالت و مدیریت آمریکا خوانده بود.

آیت‌الله خامنه‌ای نسبت به تأثیرپذیری مسئولان نظام از فرزندان‌شان هشدار داد و آن را "رخنه‌های به ظاهر کوچک" توصیف کرد که به "انحرافات بزرگ" ختم می‌شود

آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تحولات منطقه، شعارهای معترضان در کشورهای عربی را شعارها و خواسته‌های ۳۰ سال گذشته مردم ایران خواند و افزود: "مهم نیست شعارهایی مانند الله اکبر در مصر از کجا الهام گرفته شده است."

رهبر جمهوری اسلامی ایران مدعی شد که امروز شعارها و حرف‌های مردم ایران در سه دهه گذشته علاوه بر خاورمیانه و خلیج فارس در شمال آفریقا هم شنیده می‌شود.

آیت‌الله خامنه‌ای افزود که بیداری اسلامی در کشورهای منطقه به معنای قبول داشتن مدل حکومت جمهوری اسلامی ار سوی همه آن‌ها نیست.

پیش از این رهبر جمهوری اسلامی و رسانه‌های دولتی ایران، جنبش‌های اعتراضی در جهان عرب را تحت تأثیر جمهوری اسلامی دانسته و آرزوی آن‌ها را برپایی حکومت اسلامی می‌خواندند.

اما در ماه‌های گذشته برخی از رهبران بهار عربی بر پیروی از حکومت سکولار ترکیه تأکید کرده و اطمینان داده‌اند که به مدل جمهوری اسلامی شباهتی ندارند.

رهبر جمهوری اسلامی ایران همچنین پیش‌بینی کرد آرایش سیاسی دنیا در حال تغییر اساسی است و حوادث بزرگی در منطقه، اروپا و کل جهان در حال وقوع است.

بر همین پایه وی خواستار هوشیاری و رصد تمام تحولات جهان از سوی مقام‌های مسئول در جمهوری اسلامی ایران شد.

آیت‌الله خامنه‌ای در سخنان خود همچنین بار دیگر از سیاست خارجی دولت‌های پیشین انتقاد کرد و گفت که آن‌ها تصور می‌کردند نمی‌توان با تکیه بر ارزش‌ها به موفقیت رسید.

به گفته رهبر جمهوری اسلامی ایران، تعدادی از مقام‌های این دولت‌ها تصور می‌کردند اگر در نشست‌های بین‌المللی، "حرف‌های صد سال اخیر طرف مقابل" را به شکل دیگری تکرار کنند نتیجه‌بخش ‌خواهد بود.

در حالی که به‌زعم آیت‌الله خامنه‌ای، تجربه نشان داده که ایران هر چقدر بر اصول و آرمان‌های خود پافشاری کند در سطح بین‌المللی با احترام بیشتری روبه‌رو می‌شود.

آیت‌الله خامنه‌ای با انتقاد از رویه دولت‌های پیشین افزود: "این موضوع باعث تضعیف هیأت ایرانی در چشم طرف مقابل می‌شد؛ در نتیجه این سیاست، هیأت‌های کشورهای دیگر به این نتیجه می‌رسیدند که ایران از خودش چیزی برای عرضه ندارد."

رهبر جمهوری اسلامی موفقیت در مذاکرات خارجی را وابسته به "هوشمندی، ظرافت، اعتماد به نفس، استحکام عقلانی و تحمیل استدلال بر طرف مقابل" دانست.

آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از اظهارات خود نسبت به تأثیرپذیری مسئولان نظام از فرزندان‌شان هشدار داد و آن را "رخنه‌های به ظاهر کوچک" توصیف کرد که به "انحرافات بزرگ" ختم می‌شود.

وی بر "مراقبت معنوی از خانواده و هوشیاری در مقابل آن رخنه‌ها" تأکید کرد و با تشبیه ضمنی خود به امام اول شیعیان گفت: "به فرموده امیرمؤمنان، زبیر در مجاهدت‌ها و سختی‌ها نیز همراه ایشان بود اما وقتی پسرش بزرگ شد، این صحابه بزرگ تحت تأثیر خواست‌ها و حرف‌های پسر، به‌تدریج در مقابل حق ایستاد و بر روی امیرمؤمنان شمشیر کشید و این واقعیت نشان می‌دهد که رخنه‌های کوچک، گاه به انحرافات بزرگ می‌انجامد."
 

Share