Share

ژیلا کرم‌زاده مکوندی، شاعر و از همراهان مادران پارک لاله (مادران عزادار)، بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

بنا به گزارش خبرگزاری حقوق بشر ایران (هرانا)، این رویداد بامداد روز سه‌شنبه ششم دی‌ماه، زمانی که ژیلا کرم‌زاده، برای انجام کارهای اداری مربوط به گذرنامه به اداره‌ گذرنامه تهران مراجعه کرده بود، رخ داد.

مأموران اطلاعات این ارگان وی را دستگیر کرده و جهت اجرای حکم دو سال حبس به دادسرای زندان اوین و از آن‌جا به بند نسوان (بند زنان) منتقل کردند.

ژیلا کرم‌زاده، پیش از این در روز ۱۹ بهمن سال ۱۳۸۸ در منزل خود دستگیر شد و مدت ۳۴ روز را در بند ۲۰۹ زندان اوین به سر برد.

وی سپس با قرار کفالت ۵۰ میلیون تومانی آزاد گردید. در بهمن‌ماه سال گذشته دادگاه بدوی جهت بررسی اتهامات وی تشکیل شد و این دادگاه در روز ۲۰ فروردین‌ماه سال جاری حکم چهار سال حبس تعزیری را برای او صادر کرد.

منابع حقوق بشری از افزایش فشارهای نیروهای امنیتی ایران به مادران پارک لاله و پشتیبانان آن‌ها می‌گویند

دادگاه تجدیدنظر ۲۲ شهریورماه امسال حکم وی را به دو سال حبس تعزیری و دو سال حبس تعلیقی در مدت پنج سال، کاهش داد. این حکم از تاریخ صدور آن قابل اجرا بود.

ژیلا کرم‌زاده مکوندی آبان‌ماه سال جاری احضاریه‌ای دریافت کرد که برپایه آن می‌بایست ظرف مدت ۲۰ روز خود را به دایره اجرای احکام زندان اوین معرفی کند.

این احضاریه در حالی صادر شد که هنوز حکم تجدیدنظر دادگاه به وی ابلاغ نشده بود.

منابع حقوق بشری از افزایش فشارهای نیروهای امنیتی ایران به مادران پارک لاله و پشتیبانان آن‌ها می‌گویند.

مادران پارک لاله (مادران عزادار) در جریان اعتراض‌های پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران در سال ۱۳۸۸ شکل گرفت و هدف از تشکیل آن پی‌گیری وضعیت فرزندان بازداشت‌شده و یا ناپدید‌شده این مادران بود.

مادران زندانیان سیاسی‌ای که در دهه ۶۰ اعدام شده بودند نیز با مادران پارک لاله همکاری می‌کنند.
 

Share