Share

در آخرین روز سالجاری نرخ برابری دلار بار دیگر به ۴۹۰۰ تومان رسید. هر یک یورو نیز بار دیگر از مرز ۶۰۰۰ تومان عبور کرد.

نرخ دلار در بازار آزاد به نزدیکی پنج هزار تومان رسید.

در آستانه تعطیلات آغاز سال جدید در ایران نرخ برابری دلار و یورو باردیگر افزایش یافت.

خبرگزاری‌ها دوشنبه ۲۸ اسفند نرخ هر یک دلار در بازار آزاد تهران را ۴۹۰۰ تومان گزارش کردند. در همین حال برخی از خریداران گفته‌اند که صرافی‌ها ارز برای فروش ندارند.

نرخ برابری هر یک یورو هم برای دقایقی از مرز ۶۰۰۰ تومان عبور کرد و در نزدیکی این رقم متوقف شد.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی چندی پیش نرخ سود سپرده‌های ویژه ارزی و ریالی را به منظور کنترل نرخ ارز افزایش داد اما به گفته قائم مقام بانک مرکزی، سپرده‌های ارزی با استقبال روبرو نشد.

نوسان بازار ارز ایران طی ماه‌های گذشته برای یک دوره زمانی کوتاه با مداخله پلیس و بازداشت حدود ۳۰ تن از متهمان به «دلالی ارز» متوقف شد اما از نیمه دوم اسفند دوباره آغاز شد.

افزایش نرخ برابری دلار طی چهار ماه گذشته ارزش ریال را نزدیک به یک چهارم کاهش داده است.

کارشناسان اقتصادی دولت و بانک مرکزی را عامل افزایش نرخ دلار و یورو می‌دانند، مقام‌های دولتی اما این اتهام را نپذیرفته و التهاب بازار را «هیجانی» و ناشی از افزایش تقاضا دانسته‌اند.

افزایش تنش لفظی ایران و امریکا و لحتمال بازگشت بخشی از تحریم‌های تجاری و اقتصادی علیه ایران طی چند روز گذشته از دیگر عوامل تاثیرگذار بر بازار ارز ایران است.

آلمان، فرانسه و بریتانیا چندی پیش تحریم‌های تازه‌ای علیه برنامه موشکی ایران تصویب کردند. این اقدام به منظور جلب رضایت دونالد ترامپ برای عدم خروج از توافق هسته‌ای با ایران صورت گرفت.

ترامپ پیشتر تهدید کرده بود که از توافق هسته‌ای خارج و به صورت یکجانبه تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال خواهد کرد.


بیشتر بخوانید:

جهش دوباره نرخ دلار: بازار ارز قفل شد

Share