Share

عادل جبیر،‌ وزیر خارجه عربستان توافق هسته‌ای قدرت‌های جهان با ایران را «معیوب» خواند و خواستار مقابله با به گفته او «رفتار بی‌ثبات‌کننده» ایران در خاورمیانه شد. این اظهارنظرها در آستانه سفر محمد بن سلمان،‌ ولیعهد عربستان سعودی به واشنگتن صورت گرفت. او اکنون در واشنگتن به سر می‌برد.

دیدار پیشین ولیعهد سعودی با ترامپ ـ تصویر آرشیوی

وزیر خارجه سعودی در واشنگتن به خبرنگاران گفت:

«ما سال‌ها خواستار سیاست‌های سرسختانه‌تر علیه ایران بوده‌ایم. ما به دنبال راه‌هایی برای عقب‌راندن ایران و مقابله با فعالیت‌های نابکارانه ایران در منطقه هستیم.»

عادل جبیر به انتقاد از حمایت تهران از گروه «انصارالله»، گروهی از شیعیان حوثی یمن، پرداخت و حمایت تهران از بشار اسد، رئیس دولت دمشق در سوریه را نیز یادآور شد.

ایران همواره مداخله در امور داخلی کشورهای همسایه را رد کرده و گفته است که به درخواست دولت قانونی سوریه در این کشور حضور دارد.

ریاض همواره سیاست‌های دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده نسبت به ایران را با نارضایتی دنبال می‌کرد. به گزارش رویترز، این متحد آمریکا احساس می‌کرد که مذاکره واشنگتن با تهران بر سر برنامه هسته‌ای ایران اهمیت بیشتری از مناسبات بین ریاض و واشنگتن پیدا کرده است.

جبیر در واشنگتن در آستانه سفر محمد بن سلمان،‌ ولیعهد سعودی به آنجا سخن می‌گفت. به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان سعودی، بن سلمان دوشنبه به واشنگتن پرواز کرد و قرار است علاوه بر سیاستمداران آمریکایی با تاجران و سرمایه‌گذاران مهم این کشور نیز دیدار کند.

او از شهرهای نیویورک، بوستون، لوس‌آنجلس، سانفرانسیسکو و هوستون نیز دیدار خواهد کرد.

به گفته جبیر، ولیعهد سعودی در هوستون با مدیران شرکت‌های نفت و گاز آمریکایی دیدار خواهد کرد.

مسئله برجام

سفر بن‌ سلمان در نخستین روز از سال نو ایرانیان در شرایطی صورت می‌گیرد که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا قرار است تا ماه مه درباره ماندن یا خروج از «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) تصمیم‌گیری کند.

جبیر در واشنگتن پس از این ادعا که روابط ریاض و واشنگتن در بالاترین سطح تاریخ روابط دو کشور است، درباره برجام گفت: «به نظر ما توافق هسته‌ای قراردادی معیوب است.»

این موضعی است که آمریکا، عربستان سعودی و اسرائیل بر سر آن توافق دارند.

ترامپ ۱۲ ژانویه / ۲۲ دی برای «آخرین بار» تعلیق تحریم‌های اقتصادی علیه ایران را تمدید کرد. او گفت که در صورت برآورده‌نشدن شرط‌هایش و تصحیح به گفته او «نقایص فاجعه‌بار توافق»، به طور یک‌جانبه از این توافق بیرون خواهد رفت.

«برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام)، معاهده حاصل از توافق هسته‌ای ایران با آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، در معرض خطر قرار دارد اما به جز آمریکا، دیگر طرفین آن خواهان حفظش شده‌اند.

فرانسه برای حفظ برجام خواستار اعمال تحریم علیه برنامه موشکی ایران شده است. ایران اما تأکید کرده که به برنامه موشکی خود «با جدیت» ادامه خواهد داد.


در همین زمینه

دیدار ولیعهد سعودی و رئیس جمهور آمریکا: پیش‌درآمدی بر نزدیکی عربستان و عراق

Share