Share

وزارت امور خارجه ایران سخنان ولیعهد عربستان سعودی را که گفته بود ایران به اعضای القاعده پناه داده است «دروغی بزرگ» خواند.

بهرام قاسمی

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران سه‌شنبه ۲۹ اسفند، ضمن بیان این موضوع گفت: «[ولیعهد عربستان سعودی] با این دروغ‌پراکنی‌ها نمی‌تواند نقش دولت و حاکمان عربستان را در ایجاد گروه‌های ترویستی کتمان کند.»

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی یکشنبه ۱۸ مارس / ۲۷ اسفند در گفت‌وگو با شبکه سی‌بی‌اس آمریکا گفته بود: «ایران به نیروهایی از القاعده پناه می‌دهد و با تسلیم آن‌ها مخالفت می‌کند».

بهرام قاسمی در این‌باره افزود: «در سال‌های اول حمله آمریکا به افغانستان و متواری شدن نیروهای القاعده و حضور برخی آنان در منطقه و کشور عربستان، تعدادی از آن‌ها به صورت خودخواسته و غیرقانونی از طریق برخی مرزهای زمینی طولانی ایران با کشور افغانستان وارد ایران شدند که البته دستگیر و متناسب با نوع مدارک و تابعیت‌شان تحویل دولت‌های خود آن‌ها شدند.»

به‌گفته او شماری از اعضای خانواده اسامه بن لادن، رهبر وقت القاعده از جمله دستگیرشدگان بودند که چون تابعیت عربستان را داشتند موضوع به اطلاع دولت این کشور رسید.

قاسمی گفت: «با هماهنگی آن‌ها (سعودی‌ها) دختر بن لادن تحویل سفارت عربستان در تهران شد و نظر مقامات سعودی این بود که سایر اعضای خانواده بن لادن از همان مرزی که از آن به‌صورت غیر قانونی وارد ایران شده بودند، اخراج شوند که طبق خواسته آنان به همین شکل عمل شد.»

مقامات ایران، عربستان سعودی را حامی تروریسم در منطقه می‌دانند و بارها اعلام کرده‌اند که افرادی را که وابسته به گروه‌های تروریستی بوده‌اند و از سوی عربستان سعودی حمایت می‌شدند، دستگیر کرده‌اند.

شبکه القاعده که دارای ماهیت نظامی است به‌عنوان یک شبکه «تروریستی» شناخته می‌شود. حمله این گروه به مرکز تجارت جهانی آمریکا در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ جزو بزرگ‌ترین اقدامات «تروریستی» این شبکه قلمداد می‌شود.

بهرام قاسمی بن سلمان را «دروغ‌گویی ناشی و کج‌فهم» دانست و گفت القاعده را نهادهای اطلاعاتی عربستان سعودی تأسیس کردند و ارتباط سیستماتیک مقامات سعودی با آن‌ها بر کسی پوشیده نیست.

بیشتر بخوانید:

دیدار ولیعهد سعودی و رئیس جمهور آمریکا: پیش‌درآمدی بر نزدیکی عربستان و عراق

Share