Share

ناصر مکارم شیرازی، مرجع تقلید گروهی از شیعیان، مردم را به پرهیز از خرید کالاهای خارجی دعوت کرد و گفت: سال آینده باید سال «ما» بوده و مردم و مسئولان با اتحاد و ترجیح کلمه «ما» به کلمه «من» به سمت شرایط «احسن‌الحال» در بخش صنعت حرکت کنند.

ناصر مکارم شیرازی

در سال ۱۳۸۵ که واردات شکر به ایران از مرز ۲.۵ میلیون تن گذشت و برای نخستین بار کارخانه‌های تولید شکر در ایران در آستانه ورشکستگی قرار گرفتند، گزارش‌هایی از انحصار تجارت شکر در بیت مکارم شیرازی و فرزند او به عنوان سلطان شکر در ایران منتشر شد. در این گزارش‌ها گفته شده بود که در اثر اصرار مکارم شیرازی و مصباح بزدی، دولت احمدی‌نژاد از پرداخت یارانه مابه التفاوت قیمت شکر وارداتی با شکر تولید داخلی به کارخانجات قند و شکر کشور امتناع کرد و تولیدکنندگان قند و شکر در ایران مجبور شدند هزاران کارگر خود را اخراج کنند.

در سال گذشته اعتصابات و اعتراضات نی‌بران و کارگران نیشکر هفت‌تپه در صدر خبرهای کارگری قرار داشت.

محمود صادقی، نماینده اصلاح‌طلب مجلس تجارت شکر مکارم شیرازی را تأیید کرده بود. اما این مرجع تقلید با صدور بیانیه‌ای این موضوع را تکذیب و نماینده اصلاح‌طلب مجلس را تهدید به پیگرد قانونی کرد.

علی خامنه‌ای به عنوان رهبر نظام روز گذشته مانند سال‌های قبل  پیامی به مناسبت سال تحویل داد و مثل همیشه اسمی برای سال تعیین کرد: امسال شد «سال کالای ایرانی». این نامگذاری در وضعیتی انجام می‌شود که چرخ تولید در ایران به سختی می‌چرخد، کارگران مدام بیکار می‌شوند یا مجبورند بدون دستمزد کار کنند. رهبر نظام هیچ اشاره‌ای به موج اعتراض و اعتصاب در کارخانه‌ها نکرد.

بیشتر بخوانید:

خامنه‌ای: ۱۳۹۷، سال کالای ایرانی

Share