Share

مقام‌های روسیه اعلام کردند آتش‌سوزی یک زیردریایی هسته‌ای که در حال تعمیر در کارخانه کشتی‌سازی در شمال این کشور بود، تحت اختیار قرار گرفت.

به گزارش رویترز، پس از گذشت ۹ ساعت از آتش‌سوزی یک زیردریایی هسته‌ای به‌نام یکاترینبورگ در منطقه مورمانسک روسیه، سرگئی شویگو Sergueï Shoigou ، وزیر شرایط اضطراری اعلام کرد که "آتش‌سوزی تحت اختیار قرار گرفت."

این زیردریایی هسته‌ای ۱۶۷ متری از روز هشتم دسامبر در کارخانه کشتی‌سازی روسلیاکوو در ۱۵۰۰ کیلومتری شمال مسکو به تعمیر سپرده شد و به گفته مقام‌های روسی ظهر روز گذشته به دلیل نادیده گرفتن اقدامات ایمنی آتش گرفت.

به گفته این مقام‌ها، در این آتش‌سوزی "به کسی آسیبی نرسید."

اظهارات وزیر شرایط اضطراری روسیه نشان می‌دهد که آتش‌سوزی همچنان ادامه دارد. مسئولان مجبور شده‌اند برای شناسایی آتش بخشی از زیردریایی را در آب فرو کنند و جداره بیرونی آن را بردارند.

زیردریایی یکاترینبورگ ۱۸ هزار و ۲۰۰ تن وزن دارد و در سال ۱۹۸۴ ساخته شده است. این زیردریایی می‌تواند ۱۶ موشک بالستیکی را که هر کدام چهار کلاهک اتمی دارند حمل کند

یک شبکه تلویزیونی محلی تصاویر ستون‌های عظیم دود را بر فراز تعمیرگاه زیردریایی به نمایش گذاشت.

این شبکه تلویزیونی اعلام کرد چندین بالگرد برای خاموش‌سازی آتشی که بیش از ۱۰ متر از ساختمان تعمیرگاه ارتفاع داشت حضور یافتند.

مقام‌های روسی می‌گویند زیردریایی هسته‌ای یکاترینبورگ ماه ژوئیه گذشته یک موشک بالستیک را در دریای بارنتز، انشعابی از اقیانوس منجمد شمالی، مستقر کرد اما راکتور هسته‌ای آن از کار افتاد.

روز گذشته وزارت شرایط اضطراری روسیه در بیانیه‌ای گفت در پی این رویداد "خطر آلودگی مواد رادیواکتیو صفر است."

برخی منابع خبری روسیه گفته‌اند این زیردریایی برای تعمیر خشک شده است و آتش‌سوزی در نتیجه داغ شدن بیش از اندازه چوب‌های کارخانه کشتی‌سازی رخ داده است.

زیردریایی یکاترینبورگ ۱۸ هزار و ۲۰۰ تن وزن دارد و در سال ۱۹۸۴ ساخته شده است. این زیردریایی می‌تواند ۱۶ موشک بالستیکی را که هر کدام چهار کلاهک اتمی دارند حمل کند.

مهم‌ترین سانحه زیردریایی در روسیه در دوران پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و در سال ۲۰۰۰ رخ داد که در آن زیردریایی کورسک در دریای بارنتز غرق شد و ۱۱۸ سرنشین آن کشته شدند.
 

Share