Share

مقام‌های قضایی و امنیتی مصر دفاتر چندین نهاد غیردولتی را در قاهره مورد بازرسی قرار دادند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، روز گذشته، پنج‌شنبه هشتم دی‌ماه (۲۹ دسامبر) در قاهره، نمایندگان قضایی و پلیس مصر ۱۷ نهاد غیردولتی مصری و غیرمصری را بازرسی کردند.

به گفته مقام‌های مصری دلیل بازرسی‌های روز گذشته "مظنون" بودن این نهادهای غیردولتی به "حمایت‌های مالی غیرقانونی از خارج از کشور" بوده است.

به گفته منابع نزدیک به نیروهای امنیتی، کارکنان این نهادها به‌هنگام بازرسی اجازه نداشتند محل را ترک کنند و اسناد و مدارکی نیز کشف و ضبط شد.

ارتش، که مسئولیت انتقال قدرت در مصر را بر عهده دارد اعلام کرده است که هرگونه دخالت خارجی در امور داخلی را تحمل نخواهد کرد و به‌همین منظور پرونده‌هایی را در رابطه با کمک‌های مالی به سازمان‌های مدافع حقوق بشر تشکیل خواهد داد.

ارتش مصر اعلام کرده است که هرگونه دخالت خارجی در امور داخلی را تحمل نخواهد کرد و به‌همین منظور پرونده‌هایی را در رابطه با کمک‌های مالی به سازمان‌های مدافع حقوق بشر تشکیل خواهد داد

چندین انجمن مصری مدافع حقوق بشر در اعتراض‌های مردمی علیه ارتش این کشور برای انتقال قدرت به دست غیرنظامیان نقش مهمی ایفا کرده‌اند.

به گفته ناظران نهادهایی که مورد بازرسی قرار گرفتند عمدتأ گرایش سیاسی خنثی دارند.

نمایندگان سازمان‌های غیردولتی و محافل حقوقی گفته‌اند در میان نهادهایی که مورد بازرسی قرار گرفتند دو سازمان حمایت‌شده از سوی دولت آمریکا نیز دیده می‌شوند.

هبا مریف، یکی از نمایندگان دیده‌بان حقوق بشر، سازمان مدافع حقوق بشر، گفت دفتر انستیتو ناشنال دمکراتیک (NDI) مورد بازرسی قرار گرفت.

این انستیتو توسط وزارت امور خارجه و آژانس توسعه بین‌المللی ایالات متحده آمریکا (USAID) پشتیبانی می‌شود و مؤسسه‌ای تحقیقاتی در زمینه نظرسنجی و نظارت بر چگونگی برگزاری انتخابات است.

یک خبرنگار خبرگزاری فرانسه مشاهده کرده که دفتر انستیتو ناشنال دمکراتیک مسدود شده است و مردانی با بسته‌ها و مدارکی در دست از آن خارج می‌شدند.

محافل حقوقی قاهره نیز گفته‌اند انستیتو بین‌المللی جمهوری‌خواه (IRI) یک نهاد دیگر آمریکایی نیز مورد بازرسی قرار گرفت.

این انستیتو در سال ۱۹۸۳ تأسیس شد. هدف آن "آموزش و کمک در ارتباط با احزاب سیاسی، توسعه جامعه مدنی، توسعه رهبری جوانان، اصلاحات انتخاباتی، نظارت بر انتخابات، و آزادی بیان در جامعه‌های بسته" است.

این انستیتو از ژانویه سال ۱۹۹۳ توسط جان مک‌کین، سناتور جمهوری‌خواه، هدایت می‌شود.

 

Share