Share

در پی حمله‌ هوایی ارتش ترکیه و کشته‌شدن ده‌ها غیرنظامی کرد، حزب کارگران کردستان (پ.‌ک‌.ک) از مردم کردستان ترکیه خواست تا علیه دولت "قیام" کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، باهوز اردال (Bahoz Erdal) یکی فرماندهان بخش نظامی پ.ک.ک امروز جمعه، نهم دی‌ماه (۳۰ دسامبر) در بیانیه‌ای در رابطه با کشتار بامداد روز گذشته گفت: "ما مردم کردستان و به‌ویژه مردم حکاری و سیرناک را فرامی‌خوانیم تا با قیام خود، در برابر قتل‌عام ارتش ترکیه واکنش نشان دهند و آمران آن را به‌سزای اعمال خود برسانند."

منظور پ.ک.ک از "قیام" معمولأ تظاهرات خشونت‌آمیز، شامل درگیری با پلیس، و نافرمانی مدنی است.

سحرگاه پنج‌شنبه هشتم دی‌ماه (۲۹ دسامبر) دست‌کم ۳۵ تن از افراد غیرنظامی بر اثر حمله هوایی ترکیه در استان شرناک این کشور کشته شدند.

بنا به گزارش‌های منتشرشده، مقامات محلی ابتدا خبر بمباران این شهر از طریق حمله هوایی را تأیید کردند اما از ارائه جزئیات بیشتر در مورد میزان تلفات ناشی از این حمله خوددداری نمودند.

باهوز اردال از فرماندهان بخش نظامی پ.ک.ک: این قتل‌عام یک حادثه و یا واقعه‌ای ناخواسته نبود؛ این قتل‌عام سازمان‌یافته و برنامه‌ریزی‌شده بود

گفته می‌شود، حمله هوایی ترکیه در حالی روی داد که این افراد در روستای مرزی اورتسو نزدیک به کردستان عراق مشغول جابه‌جایی کالاهای مرزی بوده‌اند.

در این مناطق سال‌هاست که پ.ک.ک فعالیت دارد و به‌گفته یکی از مقام‌های محلی احتمال این‌که هواپیماهای ترکیه به‌اشتباه افراد غیرنظامی را هدف قرار داده باشند، وجود دارد.

این در حالی است که باهوز اردال معتقد است ارتش ترکیه به‌عمد شهروندان غیرنظامی را مورد هدف قرار داده است.

اردال می‌گوید: "این قتل‌عام یک حادثه و یا واقعه‌ای ناخواسته نبود؛ این قتل‌عام سازمان‌یافته و برنامه‌ریزی‌شده بود."

مسئولان محلی ترکیه و حسین چلیک، معاون دبیرکل و سخنگوی حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه اعلام کردند که قربانیان این رویداد کولبران کردی بودند که از مرز عراق با قاطرهای خود سیگار قاچاق وارد می‌کردند.

از سوی دیگر ارتش ترکیه نیز تأکید کرد که عملیات هوایی، شورشیانی را هدف قرار داده بود که قصد ورود به خاک ترکیه را داشتند و در مکانی بودند که "شهروندان غیرنظامی ساکن نیستند و پایگاه‌های نظامی تروریست‌ها قرار دارند."

با این حال باهوز اردال می‌گوید: "تجارت مرزی کولبران تحت نظارت بسیاری از پست‌های نظامی مستقر در امتداد مرز صورت می‌گیرد. از این رو غیر ممکن است که این افراد غیرنظامی ناشناخته باشند."

وی می‌افزاید: "این کولبران تقریبأ هر روز بدون اسلحه با بارهای خود در همین منطقه جابه‌جا می‌شوند."

حسین چلیک، سخنگوی حزب حاکم ترکیه ضمن ابراز تأسف از این رویداد اعلام کرد: "گروه ویژه‌ای در مورد این حادثه تحقیق خواهد کرد و در صورت اشتباه و یا سهل‌نگاری با متخلفان برخورد خواهد شد."

به گفته کار‌شناسان امور نظامی درگیری‌های چند ماه گذشته دومین تلفات سنگینی است که ترکیه از زمان آغاز عملیات مسلحانه پ.ک.ک در سال ۱۹۸۴ متحمل شده است.

جنگ بین نیروهای ترکیه و پ.ک.ک که بیشتر در مناطق کردنشین روی می‌دهد، تاکنون ۴۵ هزار کشته بر جای گذاشته است.

 

Share