Share

مبارزه با فقر یکی از چالش‌ها در شش سال آینده در روسیه است. کرملین اعلام کرده که کمتر از سه درصد درآمد سرانه ملی را به بودجه نظامی اختصاص می‌دهد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه (عکس: آرشیو)

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه (عکس: آرشیو)

پیش از این دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین اعلام کرده بود که ولادیمیر پوتین بعد از پیروزی‌اش در انتخابات ریاست جمهوری قصد دارد روابط روسیه با اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا را بهبود ببخشد.

پنجشنبه ۱ مارس رئیس جمهور روسیه در سخنرانی سالانه خود در جمع نمایندگان پارلمان فدرال روسیه اعلام کرد که این کشور موفق شده سلاح‌های استراتژیک تازه‌ای، از جمله موشک‌های بالستیک غیر قابل رهگیری، زیر دریایی‌های بدون سرنشین و هواپیماهای مافوق صوت را تولید کند. پوتین در بخشی از این سخنانش گفته بود:

«کشورهای غربی ما را نادیده گرفتند، کسی به حرف ما گوش نکرد، اما حالا دیگر ناچار هستند به ما گوش کنند.»

بزرگ‌ترین چالش روسیه در شش سال آینده مهار بحران اقتصادی است. با کاهش قیمت نفت و تحریم‌های اتحادیه اروپا، اقتصاد روسیه صدمه خورده است. با این‌حال در سال گذشته درآمد سرانه ملی در روسیه افزایش یافت و از میزان بدهی دولت کاسته شد. اما با این‌حال بیکاری در روسیه افزایش پیدا کرده و همزمان بر نرخ تورم هم افزوده شده.

فقر در بین جوانان و سالخوردگان بیشتر به چشم می‌خورد. به گفته ولادیمیر پوتین ۲۰ میلیون نفر در این کشور زیر خط فقر زندگی می‌کنند. قدرت خرید بازنشستگان هم یکی از چالش‌هاست.

بیشتر بخوانید:

وعده پوتین به روس‌ها: آزادی بیشتر و سلاح هسته‌ای

Share