Share

قیمت هر بشکه نفت خام جمعه ۲۳ مارس / سوم فروردین به بالاترین سطح خود در دو ماه اخیر رسید. دورنمای بازگشت تحریم‌ها علیه ایران و نیز وعده عربستان برای ادامه کاهش تولید «سازمان کشورهای صادرکننده نفت» (اوپک) دلیل این افزایش قیمت دانسته شده است.

افزایش قیمت نفت به دلیل امکان بازگشت تحریم‌های ایران و وعده سعودی به ادامه کاهش تولید اوپک ـ تصویر آرشیوی

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، هر بشکه نفت خام برنت با ۲,۲ درصد افزایش به بیش از ۷۰ دلار در هر بشکه رسید و قیمت نفت خام تگزاس نیز با ۵,۵ درصد افزایش ۶۵ دلار در هر بشکه را رد کرد.

یکی از دلایل افزایش قیمت دورنمای بازگشت تحریم‌ها علیه ایران است. رئیس‌جمهوری آمریکا که به خروج از «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) در صورت رفع‌نشدن «نواقص» آن تهدید کرده بود، با انتخاب جان بولتون، یک محافظه‌کار تندرو به سمت مشاور ارشد امنیتی کاخ سفید احتمال تحقق این تهدید را افزایش داده است.

«وال استریت ژورنال» در این زمینه نوشت که احتمال خروج آمریکا از برجام در ماه مه و بازگشت تحریم‌های نفتی ایران باعث شده قیمت نفت در هشت هفته اخیر به بالاترین سطح خود برسد.

افزایش تنش کلامی بین ایران و عربستان نیز دیگر دلیل افزایش قیمت‌ها دانسته می‌شود. جدل کلامی تهران و ریاض در روزهای اخیر و همزمان با سفر محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی به ایالات متحده تشدید شده است.

دیگر دلیل افزایش قیمت‌ها وعده‌ای است که محمد بن سلمان برای ادامه کاهش تولید نفت اوپک در ۲۰۱۹ داد.

کشورهای عضو اوپک دسامبر ۲۰۱۶ در وین توافق کرده‌ بودند که برای افزایش قیمت نفت، تولید روزانه اوپک را به میزان یک‌ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهند. روسیه نیز به این توافق پیوست.


در همین زمینه

اوپک کاهش تولید نفت خود را ۹ ماه دیگر تمدید کرد

Share