Share

از شامگاه شنبه چهارم فروردین آتش به جان جنگل‌های گیلان افتاده است. مسئولان مهار آتش در بیشتر نقاط را اعلام کرده‌اند و بخشدار مرکزی لاهیجان از تحت کنترل درآمدن آن خبر داده. بر اثر نزدیکی آتش‌سوزی به خانه‌های محلی،‌ چندین خانوار به نقاط امن منتقل شدند.

آتش‌سوزی در جنگل‌های حوالی لاهیجان ـ شنبه‌شب، چهارم فروردین

اداره کل مدیریت بحران استان گیلان شنبه‌‌شب از آتش‌سوزی در جنگل‌های گیلان خبر داد که از منطقه سوستان لاهیجان آغاز شده بود. این آتش‌سوزی به علت وزش بادهای گرم به مناطق دیگر توسعه یافت. آتش جنگل‌های لاهیجان و سیاهکل و شفت و لنگرود و ماسال را در بر گرفت.

مهدی ولی‌پور،‌ مدیرعامل هلال احمر استان گیلان شنبه‌شب گفت که حریق در جنگل‌های نزدیک مناطق مسکونی روستایی رخ داده است. تا کنون خبری از آسیب‌دیدگی جانی کسی در این آتش‌سوزی مخابره نشده است.

عباس صابر، مدیرکل ستاد بحران استان گیلان یکشنبه پنجم فروردین گسترش بیشتر آتش به دلیل وزش بادهای گرم را تأیید کرد و گفت:‌

«نقاط وسیعی از جنگل های استان در شهرستان‌های املش، لنگرود، سیاهکل، لاهیجان، شفت، صومعه‌سرا و ماسال دچار آتش شد. در لاهیجان ۱۲ نقطه و در سیاهکل بیش از شش نقطه آتش‌سوزی داشته ایم.»

به گفته صابر، چندین خانوار محلی به دلیل نزدیک بودن محل سکونت‌شان به آتش وادار به ترک خانه‌هایشان شده‌اند. او از مهار آتش در بیشتر نقاط خبر داد.

ویدئویی از نزدیکی آتش به منازل مسکونی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است:

سمانه حسینیدر، بخشدار مرکزی لاهیجان نیز اعلام کرد که آتش‌سوزی «تحت کنترل» است.

ویدئویی دیگر از آتش‌سوزی دیشب:


نیروهای آتش‌نشانی، هلال احمر، عملیات سریع سپاه پاسداران و بسیج و داوطلبان محلی در خاموش‌کردن این آتش همکاری کرده‌اند.

هنوز علت این حادثه مشخص نیست اما مدیرکل ستاد بحران بی‌توجهی گردشگران را عامل احتمالی آغازگر آتش می‌داند که با وزش باد گرم به سرعت گسترش یافت.

دیروز باد گرم با سرعت ۴۰ تا ۸۰ کیلومتر در جلگه مرکزی و شرقی گیلان می‌وزید و دمای هوا در این منطقه را با ۱۰ – ۱۵ درجه افزایش به ۳۵ درجه سانتیگراد رساند. امشب بارش باران و کاهش دما برای این مناطق پیش‌بینی شده است.

آتش‌سوزی‌ جنگل‌ها و مراتع در سال‌های اخیر در ایران روندی افزایشی و نگران‌کننده داشته است.

استان گیلان ۵۶۵ هزار هکتار اراضی جنگلی دارد. این نخستین آتش‌سوزی سال جدید شمسی است اما مسئولان محیط زیست اعلام کرده اند که سال گذشته نیز آتش‌سوزی‌های جنگل‌ها و مراتع ایران افزایش یافته بود.

آخرین بار مرداد گذشته در یک آتش‌سوزی در جنگل‌های آمل که عامل آن انسانی بود، بیش از دو هزار و ۵۰۰ متر از عرصه‌های حاشیه جنگلی چپاس به خاکستر تبدیل شد.


در همین زمینه

Share