Share

نماینده خوزستان در مجلس خبرگان رهبری با نوشتن نامه‌ای به علی عسکری، رئیس سازمان صداوسیمای ایران خواستار عذرخواهی رسمی او به دلیل نادیده‌گرفتن هویت عرب‌های جنوب ایران شد.

عباس کعبی،‌ نماینده خوزستان در خبرگان

عباس کعبی در این نامه که یکشنبه پنجم فروردین منتشر شد،‌ خطاب به عسکری نوشت:

«شبکه دو سیما در به نمایش گذاشتن میان برنامه ای از پراکندگی قومیت ها در نقشه ایران و حذف نشان گذاری مردم ولایتمدار و انقلابی عرب ‌خوزستان در نقشه ایران اسلامی، قلب این مردم شریف را جریحه دار نمود و همچنین در مسابقه ای پاسخ صحیح را این گزینه قرار داده اند که: اکثریت ابادانی ها بوشهری هستند! انتظار آن است که جنابعالی ونیز عوامل ساخت آن میان برنامه و آن مسابقه از این مردم حداقل عذر خواهی رسمی نمایید و در عمل جبران گذشته شود و این میان برنامه با نشانه و هویت مردم عرب اصلاح شود.»

او خواستار پایان‌دادن به «تحریک قومیت‌ها» شد و آن را حرکتی «بسیار خطرناک» دانست.

پیش از این مجید ناصری‌نژاد، نماینده شایگان نیز «توهین به مردم عرب» را محکوم کرده و از صداوسیما خواسته بود که «اشتباه خود را تصحیح کند.»

اعتراض فعالان عرب پس از پخش یک میان‌پرده در سریال عروسکی «کلاه‌قرمزی» در شبکه دو تلویزیون حکومتی ایران آغاز شد. به گفته فعالان عرب، در این میان‌پرده که آن را در زیر مشاهده می‌کنید، مردم عرب جنوب بر خلاف دیگر اقلیت‌های ملی ایران به صورت آدمک و روی نقشه بازنمایی نشده‌اند.

این فعالان مدنی عرب در بیانیه‌ای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی نوشتند:

«متاسفانه در این آیتم تلویزیونی دشمن پسند که بعنوان میان برنامه دو بخش کلاه قرمزی و بخش کودک و نوجوان شبکه ۲ پخش شد، به معرفی و پراکندگی ملت ها در ایران پرداخته که قوم اصیل ، بزرگ عرب را از نقشه و بافت کشور حذف و نادیده گرفته است.»

پس از بالاگرفتن اعتراض‌ها به این اتفاق، صداو سیما از علی کارونی، خواننده عرب دعوت کرد و او در برنامه «وقتشه» به سخن‌گفتن از مردم عرب خوزستان پرداخت. او با نقد کلیشه‌ای رایج درباره اقلیت ملی عرب در ایران گفت:‌

«ما عرب‌زبان نیستیم. ما عرب هستیم و در این سرزمین پیشینه تاریخی داریم.»

صداوسیمای حکومتی جمهوری اسلامی تا کنون بارها از سوی اقلیت‌های ملی و قومیت‌های گوناگون به تبعیض، توهین یا بی‌توجهی متهم شده است.

در تظاهرات سراسری دی گذشته شهرهای به‌حاشیه‌رانده‌شده اقلیت‌های ملی ایران نیز همچون برخی شهرهای عرب‌نشین در خوزستان به اعتراض‌ها پیوستند.


در همین زمینه

Share