Share

در نخستین تظاهرات گسترده پس از حضور ناظران اتحادیه عرب در سوریه، ده‌ها هزار نفر به خیابان‌ها ریختند. در این تظاهرات دست‌کم ۲۲ نفر از معترضان سوری به دست نیروهای دولتی کشته شدند.

 

به گزارش آسوشیتدپرس، در شهرهای حمص حماه، درعا و دوما صدها هزار معترض سوری روز جمعه ۳۰ دسامبر ۲۰۱۱ (نهم دی ۱۳۹۰) تظاهرات کردند. مخالفان همچنین گفته‌اند در شهر ادلیب نیز ۲۵۰ هزار نفر تظاهرات کردند.

آسوشیتدپرس می‌گوید به دلیل اینکه دمشق فعالیت خبرنگاران خارجی را در این کشور ممنوع کرده است، به‌طور مستقل نمی‌تواند این آمار را تأیید کند.

فعالان سوری و ناظران غربی می‌گویند الدابی پیشتر از افسران ارتش سودان بوده و به همین دلیل نمی‌تواند برای بررسی مسائل سوریه گزینه مناسبی باشد اما اتحادیه عرب گفته است ناظران از حمایت کامل این اتحادیه برخوردار هستند

ناظران اتحادیه عرب در چند روز گذشته گفته‌اند وضعیت خطرناکی را در سوریه مشاهده نکرده‌اند. این مواضع ناظران باعث خشم فعالان سوری شده است.

اولین گروه ناظران اتحادیه عرب روز دوشنبه ۲۶ دسامبر (پنجم دی ۱۳۹۰) وارد دمشق شدند.

محمد احمد مصطفی الدابی، رئیس هیأت ناظران اتحادیه عرب در پایان بررسی‌های روز نخست خود در شهر حمص گفت مسأله حادی در این شهر مشاهده نکرده است.

اما وزارت خارجه فرانسه در واکنش به این اظهارات اعلام کرد ناظران اتحادیه عرب به‌اندازه کافی در حمص نمانده‌اند و به همین دلیل حوادث این شهر را مشاهده نکرده‌اند.

فعالان سوری و ناظران غربی می‌گویند الدابی پیشتر از افسران ارتش سودان بوده و به همین دلیل نمی‌تواند برای بررسی مسائل سوریه گزینه مناسبی باشد اما اتحادیه عرب گفته است ناظران از حمایت کامل این اتحادیه برخوردار هستند.

حضور این ناظران در سوریه بخشی از طرح اتحادیه عرب برای خروج سوریه از بحران ۱۰ ماهه است. سوریه روز دوشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۰ سرانجام طرح اتحادیه عرب را امضا کرد.

این طرح خواهان توقف خشونت‌علیه معترضان، آزادی زندانیان و خارج کردن ارتش و تانک‌ها از شهرهای این کشور است.

از بهمن‌ماه سال ۱۳۸۹ تاکنون اعتراضات مخالفان حکومت بشار اسد در سوریه ادامه دارد. برپایه آمار سازمان ملل متحد، اعتراضات مردمی در سوریه تاکنون بیش از پنج هزار کشته به‌جا گذاشته است.

 

Share