Share

کارلس پوجدمون، رئیس برکنارشده دولت محلی کاتالونیا چهارماه پس از خروج از اسپانیا دستگیر شد.

اعتراض به سرکوب کاتالان‌ها ـ نوامبر ۲۰۱۷

پوجدمون یکشنبه پنجم فروردین / ۲۵ مارس در آلمان دستگیر شد. او جمعه پس از درخواست دولت اسپانیا برای بازداشت و استرداد او از فنلاند خارج شده بود.

به گزارش رویترز، پوجدمون از فنلاند به دانمارک و سپس به آلمان رفته بود تا برای فرار از حکم بازداشت صادرشده علیه او به بلژیک بازگردد.

پلیس آلمان می‌گوید که پوجدمون را بر اساس حکم بازداشت بین‌المللی صادرشده برای او از سوی اسپانیا در ایالت شمالی شلسویگ-هولشتاین دستگیر کرده است.

به ادعای مطبوعات اسپانیایی، محل نگهداری او یک ایستگاه پلیس در شهر شوبی آلمان است. نشریه آلمانی فوکوس نیز گزارش داده که سازمان اطلاعات اسپانیا ورود او را به آلمان به اطلاع نیروهای امنیتی این کشور رساند.

مشخص نیست که آیا پوجدمون مستقیماً‌ به اسپانیا بازگردانده خواهد شد یا نه.

این رئیس برکنارشده دولت محلی کاتالونیا به فتنه، شورش، سوء استفاده از منابع مالی عمومی، نافرمانی و عهدشکنی متهم شده است. پیش از این قاضی دادگاه مادرید تقاضای او را برای شرکت در دادگاه از طریق ویدئوکنفرانس رد کرده بود.

دادگاه عالی اسپانیا جمعه حکم داده بود که ۲۵ رهبر کاتالان را به اتهام تلاش برای شورش،‌ فتنه و سرپیچی از دولت محاکمه خواهد کرد.

در همه‌پرسی روز یکشنبه یکم اکتبر گذشته، ۹۰ درصد مردم منطقه کاتالونیا به استقلال رأی دادند. مشارکت انتخاباتی ۴۲ درصد بود، اما حوزه‌های رأی‌گیری بسیاری را پلیس اسپانیا بست و نزدیک به ۹۰۰ تن در جریان درگیری‌ با پلیس و نیروهای امنیتی زخمی شدند.

پس از آن پارلمان کاتالونیا در غیاب احزاب مخالف رأی به استقلال از اسپانیا و تشکیل جمهوری کاتالونیا داد. اما ماریانو راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا فرمان لغو خودمختاری کاتالونیا، انحلال پارلمان این منطقه، برکناری مقامات رسمی و برگزاری انتخابات زودهنگام را صادر کرد.

پوجدمون سپس در بیانیه‌ای که آن را ذیل عنوان «رئیس‌جمهوری کاتالونیا» امضا کرد، از مردم خواست تا به‌شکل صلح‌آمیز و «با حس مسئولیت‌پذیری مدنی» از جمهوری جدیدشان دفاع کنند.

او برای فرار از بازداشت همراه با پنج تن دیگر از رهبران کاتالونیا به بلژیک گریخت.

در انتخابات ۲۱ دسامبر بار دیگر استقلال‌‌طلبان بیشترین رأی را به خود اختصاص دادند.


در همین زمینه

Share