Share

علی سرزعیم معاون اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران عدم افزایش قیمت حامل‌های انرژی در قانون بودجه امسال را ناشی از اعتراض‌های دی ۹۶ دانست و گفت: چنانچه دولت هزینه‌هایش را کاهش ندهد، با کسری بودجه روبرو خواهد شد.

علی سرزعیم معاون اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران

به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، او دوشنبه ۶ فروردین انرژی ارزان را «امتیازهایی که حکومت سخاوتمندانه به مردم بخشیده» خواند و گفت: « مردم نباید آب و برق و سوخت ارزان داشته باشند.»

دولت جمهوری اسلامی در قانون بودجه امسال پیش‌بینی کرده بود قیمت حامل‌های انرژی ۲۵ تا ۵۰ درصد افزایش یابد. مجلس شورای اسلامی اما پس از اعتراض‌های سراسری دی دولت را از هرگونه افزایش قیمت حامل‌های انرژی و خدمات دولتی در سال ۹۷ منع کرد.

سرزعیم افزایش قیمت حامل‌های انرژی را نیازمند «تفاهم با مجلس» و «اعتماد اجتماعی» دانست.

به گفته او در شرایط فعلی «اعتماد اجتماعی در ایران وجود ندارد» و  وقتی که اعتماد اجتماعی وجود ندارد، اصلاحات اقتصادی ممکن نیست.

معاون اقتصادی وزیر کار عدم افزایش عوارض خروج از کشور را یکی از «عقب‌نشینی‌های دولت در برابر فضای عمومی» برشمرد.

او گفت: « دولت پول کم دارد و نمی‌تواند به خانواده‌های فقیر مستمری بدهد. با ۴۵ هزار تومان هم نمی‌توان زندگی کرد. حداقل ۲۰۰ هزار نفر در روستاها برای دریافت مستمری از کمیته امداد ثبت نام کرده‌‌‌اند، اما پس از افزایش هجمه علیه افزایش عوارض خروج از کشور به سرعت عقب‌نشینی می‌کند».

سرزعیم با بیان اینکه دولت نباید در مقابل حذف یارانه‌ها عقب‌نشینی می‌کرد، گفت: حذف یارانه‌ها ممکن است به اعتراض یک اقلیت بیانجامد.

به گفته او «این اعتراض‌ها مهم نیست» و انتخاب میان شرایط سخت و سخت‌تر برای آینده اقتصاد ایران است.

معاون اقتصادی وزیر کار عدم حذف یارانه‌ها را موجب سخت‌تر شدن شرایط اقتصادی ایران در سالجاری خواند و گفت: احساس می‌کند در این شرایط امریکا فشار بیشتری بر جمهوری اسلامی وارد خواهد کرد.

امریکا تهدید کرده است که پس از پایان آخرین دوره تعلیق تحریم‌های ایران، به صورت یکجانبه از توافق هسته‌ای خارج می‌شود.

سرزعیم گفت: در این وضعیت دولت باید به دنبال راهکارهایی برای کم کردن هزینه‌ها باشد تا «از کسری بودجه و فشار بیرونی جلوگیری کند».


بیشتر بخوانید:

بودجه ۹۷: به همان روال سال‌های قبل

Share